Er Cartier bare smuk overflade?
#1
Nu fik jeg jo anskaffet mig et Cartier ur forleden. Jeg havde længe gået og kredset om det.

İmage

Dejligt tyndt. 6,6 mm med et manuelt Piaget værk på 2,1 mm indeni.

İmage

Mit første ‘rigtige’ (dvs. mekaniske) ur var faktisk et Cartier Santos. Jeg fik det af mine bedsteforældre. De var nødt til at give mig et ur, da min fætter havde fået et Rolex af dem i konfirmationsgave. Jeg insisterede så på at mit _ikke_ skulle være et Rolex.

İmage

Dengang var der jo ingen, og særligt ikke Cartier, der tænkte på in-house værker. Cartier skovlede - særligt i USA - “must de Cartier” ure over disken, mange af dem quartz.

Men en dag besluttede Cartier, at tingene skulle ændres. Man kunne ikke længere klare sig uden in-house. Læs en sjov vinkel på historien her

https://www.fratellowatches.com/shut-up-...r-watches/

God jul!

Claus


Sent from my iPad using Tapatalk

[-]
  • HG, stenstrupigen
Svar
#2
Cartier er så meget mere end en overflade når vi snakker ure. Hvis man læser op på det, vil man finde ud af at deres ry som "kun smykkeproducent" er helt ved siden af.
[-]
  • cfnissen
Svar
#3
Her i huset har vi et enkelt ur fra dem. Det er oprindelig et herreur, men pga. størrelsen er det Linda der bruger det.

İmage
[-]
  • cfnissen, doxa300
Svar
#4
Så flot.

Modellen er jo opdateret for nylig. Ikke helt sikker på at den nye bezel er helt heldig - særligt ikke i g/s versionen.

Claus




Sent from my iPad using Tapatalk

Svar
#5
Cartier har rigtig meget af en hel del. Lidt ligesom Chopard. Chopard købte en af swatchgroups ETA fabrikker for at lave nogle billigere værker til nogle af deres modeller og inhouse fabrik for deres ret dyre modeller, som skulle have inhouse movements.

Model Chopard Mille Miglia Classic 168589-3002 med ETA 2894-2 COSC værk, som er 2 delt. 2893 mondul til selve tiden og seperat mondul til chronograph, så chronograph mondulet, modsat ETA Valjoux 7750, ikke kan påvirke tiden.
Service ksoer en del, da chronographmonduelter ikke skal have service, men bare bliver skiftet ud. Kun tidsmonduelt får service.

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage
[-]
  • cfnissen
Svar
#6
Tillykke med det nye ur Claus. Finish på Cartier er så flot. Jeg bliver så glad, hver gang jeg kigger på min kones Ballon Blue. Det er bare smukke ure. Heldigvis er hendes den store version, så jeg kan låne den Icon_e_biggrin1
Med venlig hilsen

Lars

https://www.instagram.com/sralhb/
Svar
#7
Meget flot design Icon_smil
Jeg har også lidt kig på Cartier, enkelt design med de romertal Icon_smil men jeg har ikke besmtet mig endnu.
[-]
  • cfnissen
Svar
#8
Cartier er bestemt også fin urmagerkunst! Læs blot videre her https://www.hodinkee.com/articles/inside...rspectives
Tillykke med det herlige ur!
JK
[-]
  • cfnissen
Svar
#9
(23-12-2018, 07:25 PM)jk Skrev: Cartier er bestemt også fin urmagerkunst! Læs blot videre her https://www.hodinkee.com/articles/inside...rspectives
Tillykke med det herlige ur!
JK


Det er jo bare den helt rigtige artikel. Det er så vildt hvad Cartier har lavet gennem tiden og hvordan de tryller med design, kasser mv.

Tak for link!

Claus


Sent from my iPhone using Tapatalk

Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)