Svar: 13,391
Tråde: 960
Modtaget Likes: 3,453 i 1,522 svar
Givet Likes: 754
Tilmeldt: Mar 2005
Det er bare noget man må acceptere, men drøn irriterende er det.
•
Svar: 3,915
Tråde: 143
Modtaget Likes: 174 i 126 svar
Givet Likes: 25
Tilmeldt: Apr 2004
Irriterende ? Absolut. her på sitet er vi en del mennesker som ikke gider at bøvle med DBA og dertil hørende klaphatter, hverken den ene eller anden vej.
Men dilemmaet i det nævnte tilfælle er interessant og - IMHO - ikke så ligetil: Uret var sat til kr. 1.800. Du fik prisen ned til kr. 1.200 i telefon.
Differencen, de kr. 600 er nok for de fleste af os uden den hele store vigtighed, men der findes mange som vitterlig skal købe mad for familien i en uges tid for de penge (nævner jeg bare for at brede sagens økonomiske horisont en smule).
Hvis manden nu lige efter at I havde aftalt, fik et tilbud for de kr. 1.800 han oprindeligt havde forlangt af uret og solgte, begik han så en major fuck-up ? For det mindste meldte manden afbud. Det gør ikke alle DBA hustlere.
En anden mulighed kunne være at sælgeren ikke havde 100% tiltro på aftalen fra din side og når der så dukkede én op med pengene, vil han forsikre sig at han ikke står med uret i hånden når du evt. ikke dukker op.
I DBA sammenhæng er både sælgere og købere lige så "useriøse" hvis man vil bruge det adjektiv.
Jeg har selv været i samme situation et par gange. Og irriterende har det været, men samtidigt har jeg fuld forståelse for en sælger som har et Rolex til salg for 36K og som jeg fik mast ned til 32. Når der så dukker én op - efter at sælgeren og jeg havde aftalt handelen men før vi handlede - og betaler den forlangte pris, sælger man.
Altså, vi er nu ikke på den katolske kirkens sommerlejer med tema om moral og etik i småtuskerier. Jeg er i hvert fald ikke.
Vh. John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !

)
•
Svar: 491
Tråde: 54
Modtaget Likes: 58 i 35 svar
Givet Likes: 88
Tilmeldt: Feb 2013
Næste gang kan du f. eks. betale på forhånd med Mobilepay og være lidt hurtigere ude da 1800 lyder også som en fornuftig pris ( selvom uret trænger til service) for et flot Seamaster De Ville (har dog aldrig set dem med blå skive) så 1200 var i mine ører en absolut kup, som man skal være hurtig at hente før alle andre (specielt på dba). Better luck next time
•
Svar: 474
Tråde: 40
Modtaget Likes: 5 i 4 svar
Givet Likes: 6
Tilmeldt: Nov 2014
Tiomalo. Jeg kan se det du mener. Men for mig er en aftale noget man Holder når man har aftalt noget. Men så kunne sælgerne bare fra starten sig nej til de 1200 kr og holde fast til 1800 kr.
•