Hvilken model?
#1
Hej!

Håber I alle nyder juleferien:)

For et stykke tid siden arvede jeg min farfars gamle Omega ur, som min far arvede fra ham. Jeg tror det er fra 50'erne. Uret er med automatisk urværk og virker som var det nyt. Jeg er interesseret i at finde frem til hvilken model det er. Hvordan gør man det? Skal bagkassen af for at finde svaret?

Håber I har et par bud som kan lede mig på rette vej.

İmage

İmage

mvh
Jens
Svar
#2
Er du sikker på at det er med automatic? Der står altid Automatic på Omega's vintage urskiver hvis de har automatic optræk. Skiven på dette ur er uden automatic, så det bør være med manuelt optræk på kronen med mindre skiven er blevet skiftet til en ikke korrekt Omega skive.
Svar
#3
Interessant. Tak for dit svar. Det er med automatisk urværk, så jeg antager skiven eller værket på et tidspunkt er skiftet.

(27-12-2015, 11:52 AM)TDN Skrev: Er du sikker på at det er med automatic? Der står altid Automatic på Omega's vintage urskiver hvis de har automatic optræk. Skiven på dette ur er uden automatic, så det bør være med manuelt optræk på kronen med mindre skiven er blevet skiftet til en ikke korrekt Omega skive.
Svar
#4
Vis du har mulighed for at åbne det?. Så vil det være spændende at se hvilken værk der er i det
Svar
#5
Jeg må forbi en fohandler og få dem til at åbne op:)

(27-12-2015, 07:37 PM)misiu Skrev: Vis du har mulighed for at åbne det?. Så vil det være spændende at se hvilken værk der er i det
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)