Svar: 4,199
Tråde: 300
Modtaget Likes: 603 i 381 svar
Givet Likes: 562
Tilmeldt: Dec 2011
The problem is that 99.9% of the buyers do not know this . We may know about it but that does not help much .
Willy
- Jeg er engelsk - bor i Danmark, forstår dansk - men foretrækker at skrive på engelsk
•
Svar: 1,295
Tråde: 46
Modtaget Likes: 437 i 147 svar
Givet Likes: 185
Tilmeldt: Oct 2012
Jeg tror at en hel del urmagere ikke vil beskæftige sig med at give service til et prestigeur som de ikke selv sælger. De skal jo give garanti og hvad nu hvis de stumper man får på nettet kommer fra et sted som måske er utilregnelig eller der er noget galt med stumperne.
De 7 urmagere jeg har været involveret ved har mere en rigelig at se til, så hvis nogle få kom til de urmagere jeg samarbejde med, med et prestige ur, blev se sendt videre til Swathgroup i Hellerup eller Knud Petersen.
Og men skal jo vide meget om ure for selv at skaffe dele og så finde en urmager til at samle det. Det er der sørme ikke mange urmagere, som gider at beskæftige sig med. Jeg tror det handler meget om at give en ordenlig garanti på tingene og så vil en urmager nok være 100 % sikker på at han/hun giver den størst chance for et vellykket project. Sommetider er den bedste service at henvise til dem, som direkte har adgang til reservedele hos producenten. Men jeg har den opfattelse at inden nogle tager deres prestigeur til service spørger de sig omkring hos ikke AD forhandlere, men nok en endnu større del bare indleverer det hvor det er købt. Urnørder, som ofre en del penge på flere ure søger nok service forskellige steder, men da 99 % af alle som køber et enkelt prestigeur, da søger de bare hen til deres forhandler, og betaler prisen. De mennesker er normalt heller ikke så urinteresseret, så de får bare udført service og betaler.
Men tager jo normalt heller ikke sin Mercedes hen til Toyota når der skal udføres fuld service. Jeg sidder med 4 pladesmede og tager mig af nogle biler fra Range Rover og Jaguar. De tager til os hvor bilen er købt og få tingene ordnet. Selv små bitte ting. Men mange er også fra Farum og Birkerød, Hellerup, og man kan tydelig se at de tænker ikke så meget på prisen, eller så lader de som om, men de vil bare have tingene perfekt og betaler uden meget blinken med øjnene. Mange af dem er andsat i større firmaer og har firmabiler, men nogle skal dog alligevel sige god for 5.000 kr. rep. af en fulgeklat, der har ætset lidt af lakken, eller en kat, der har ridset døren med små klør <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
•
Svar: 2,374
Tråde: 130
Modtaget Likes: 940 i 473 svar
Givet Likes: 858
Tilmeldt: Jan 2012
Sammenligningen med priserne på service af biler, tror jeg illustrerer "problemet" meget godt.
For det er nok netop ikke et problem for de kostbare ures ejere.
Hvis jeg havde en Ferrari, ville jeg også bekymre mig om prisen på næste service.
Men jeg har netop ikke en Ferrari
At service skulle tage så lang tid på et ur, kan jeg ikke forstå, at nogen accepterer.
Uret skulle hellere blive hentet hos kunden, og returneret kort tid efter, og nænsomt monteret på kundens håndled.
/
Kristen
•
Svar: 4,199
Tråde: 300
Modtaget Likes: 603 i 381 svar
Givet Likes: 562
Tilmeldt: Dec 2011
khbk Skrev:Sammenligningen med priserne på service af biler, tror jeg illustrerer "problemet" meget godt.
For det er nok netop ikke et problem for de kostbare ures ejere.
Hvis jeg havde en Ferrari, ville jeg også bekymre mig om prisen på næste service.
Men jeg har netop ikke en Ferrari
At service skulle tage så lang tid på et ur, kan jeg ikke forstå, at nogen accepterer.
Uret skulle hellere blive hentet hos kunden, og returneret kort tid efter, og nænsomt monteret på kundens håndled.
/
Kristen
+1 . I would add . Stop making excuses for people who can get away with making customers wait months to get their
watches back . There are none !
Willy
- Jeg er engelsk - bor i Danmark, forstår dansk - men foretrækker at skrive på engelsk
•
Svar: 254
Tråde: 30
Modtaget Likes: 5 i 5 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Feb 2014
Jeg arbejder selv med telefoner til dagligt, selvom de ikke koster 20.000 kr og op efter er det stadig noget der betyder meget for folk, vi har normalt en reperationstid på 14 (med forsendelse) selvfølgelig er der andre og langt mere udfordrende problemer med ure, da det er finmekanik og ikke bare et spørgsmål om at udskifte et batteri, men syntes stadig at det lyder helt åndsvagt. Man skønner fra domstolens side af, at en reperation må tage omkring 2 mdr, hvis det er over er der.tale om en ombytning (hvis der er tale om en reklamation) mens en alm. Selvbetalt reperation ikke har nogen max-tid
Sendt fra min LG-D802 med Tapatalk
•
Svar: 1,295
Tråde: 46
Modtaget Likes: 437 i 147 svar
Givet Likes: 185
Tilmeldt: Oct 2012
Det er desværre sjælen at man får tilbudt et låneur i mellemtiden. Mange, som har et luksusur har det ur og så måske 1 - 3 gamle i en skuffe, der ikke er gået med i lang tid. Jeg synes at tilbyde et låneur er på sin plads.
•
Svar: 253
Tråde: 6
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jun 2014
Jeg vil da stadig påstå at det ikke er mere kompliceret at reparere et prestigeur end et hvilket som helst andet. Med hensyn til at få de rigtige reservedele drejer det sig jo om, for urmageren, at skabe et nætværk han kan stole på nøjagtig som en kunde skal kunne stole på sin urmager.
•
Svar: 916
Tråde: 168
Modtaget Likes: 81 i 49 svar
Givet Likes: 11
Tilmeldt: Jan 2013
Her er lidt fra samme skuffe på en blog som jeg følger dagligt….
http://watchguy.co.uk/if-you-thought-of-...#more-8656
•
Svar: 1,295
Tråde: 46
Modtaget Likes: 437 i 147 svar
Givet Likes: 185
Tilmeldt: Oct 2012
Det er ikke så nemt at skaffe et netværk, der kan give dig de samme rabatter som hvis du køber igennem de officielle kanaler. Desuden kræver en del af dem man køber reservedele af at man køber et vis antal ind eller køber for et vis beløb.
Det er lidt kriglet og det skulle man jo ikke tro.
•