Hvad tæller
#11
bjorn_e58 Skrev:Hvis man går på deres meget pæne hjemmeside (titoni.ch) ser alt på overfladen fint og reelt ud, men når man går lidt dybere, kan man f.eks. ikke se ret mange detaljer om deres værker. Men jeg fandt f.eks. et ur, hvor mærket at angivet at være "Automatic Soprod 9000". Soprod er (trods det russisk klingende navn) tilsyneladende (via google) også et Sweizisk mærke med fabrikation af værker. Men hvorfor har vi ikke hørt om det?

Mon ikke det er et eksempel på enten rent fup med betegnelsen "Swiss Made" - eller måske er lægger de sige lige præcis på grænsen - den grænse som JK antyder skal forstærkes.


Jeg har set flere Titoni ure gennem tiden. Både nyere og ældre. Helt standard schweizer ure, og en del af deres designs er lånt fra mere kendte ure.

Ang. Soprod, så har de adresse i Les Reussilles, så de har jo noget aktivitet i det vestlige Schweiz. Deres flagskibs værk er cal. A10: http://soprod.ch/mouvement-montre/sop-143.html Ud over dét laver de et par andre værker, og moduler til deres værker. Samtidig laver de også nogle forskellige quartz værker.

Grunden til at folk ikke kender det (jeg har dog læst Soprod omtalt flere gange på andre fora) er nok fordi at firmaet er lille, og de ure folk her på forummet generelt er interesseret i, hovedsageligt har ETA eller Swatch group værker(eller inhouse). Ronda, en anden værk producent, er der nok også en del der kender.
Af firmaer i samme kategori som Soprod kan man f.eks. nævne ISA Swiss Watch Mechanisms, som nok hellere ikke er særlig kendt.

Samtidig er der en del flere som har startet op med udvikling og produktion af værker de seneste år. Fandt engang en liste online, men den er desværre forsvundet.. Icon_e_sad
Svar
#12
Hej

Hvis man lukker et ur op fra CK som også tilhører Swatch Group, og som skriver Swiss Made, står der indvendig i bagkassen, Thailand case. Icon_e_surprised

MVH Peter
İmage
Svar
#13
Det er netop sådan noget jeg ville ønske de kunne komme mere til livs
ved at sætte nogle strammere regler op for hvornår noget må kaldes hvad.
Svar
#14
Det er lidt ligesom ægget.

Hoveddelen af stolen er i lang tid blevet lavet i polen- nu bliver de så nødt til at begynde og skrive "made in poland" på dem. Det er der sku ikke meget dansk håndværk over!
Ikke fordi jeg ikke kan lide det polske folk, det har ikke noget med det at gøre, men en det tager jo lidt af lukus'en af det, når den også er blevet outsourced ligesom alt andet!

Og indkøbsprisen for forhandlernene er jo ikke blevet billigere af det.


Man skal jo være god for RIGTIG mane penge nu om dage for at kunne købe ting der lavet i de lande der rent faktisk står på produktet.

Bare lige en lille lignende historie, og ja, jeg arbejder i et møbel hus Icon_e_smile


Hilsen
NW
Svar
#15
Vest Europa er stort set færdig som producent af tidstunge produkter, hvor mange mandetimer er påkrævet. Det gælder jo ikke kun luksusvarer. Det kan vi takke os selv og vores gode fagforeninger for Icon_e_wink Vores lønniveau er for højt og derfor er en DK produktion ikke rentabel Icon_e_sad

Mht. urene er det vel bare at holde sig fra det alt for billige Icon_e_wink

/Mads
Svar
#16
Ja, og sådan er det åbenbart også med møblerne.

Men med ægget pris (vejl fra ca. 30 K) så skulle det da være muligt at producere det i danmark til de, stadig små, lønninger som produktionsmedarbejdere får. Og nej, der tror jeg aldrig at vi to bliver enige mads, det er ikke første gang vi kommer til at blande lidt politik ind i det. Men fred være med det, der skal jo være plads til alle politiske holdninger Icon_e_smile

Sorry, det blev vist lidt off-topic Icon_redface

Hilsen
NW
Svar
#17
Hej.
Jammen hvad galt er der nu i at det bliver lavet i Polen, det varer vel heller ikke så længe inden at så bliver urene serviceret i Kina, fordi det er BILLIGERE.
Så jeg må gi Mads ret, hold jer til de lidt dyrerer ure der er lavet i europa.
Jeg går bare og venter på hvornår der kommer kinesike-masseproducerede tourbilon'er. Det vare ikke længe, det første har vi jo set herhjemme.
Så har vi jo kun tilbage at lave det gode håndværk bedre end de kan, der er der vel også en grænse.... Icon_e_confusedeller også køber man en maskine.... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Der er næppe noget i verden en mand ikke kan lave lidt dårligere, og sælge lidt billigere.
Den som alene ser på prisen, er denne mands lovlige bytte...
John Rusel 1819-1900

Instagram: https://www.instagram.com/denrigtigeurmager/

Mvh
Lars

Svar
#18
Nicholas W Skrev:Men med ægget pris (vejl fra ca. 30 K) så skulle det da være muligt at producere det i danmark til de, stadig små, lønninger som produktionsmedarbejdere får. det er ikke første gang vi kommer til at blande lidt politik ind i det. Men fred være med det, der skal jo være plads til alle politiske holdninger Icon_e_smile

Sorry, det blev vist lidt off-topic Icon_redface
Hilsen
NW
fred med off topic når tråden er kørt så lang, og det er som ikke særligt parti-politisk.
Nicholas - der er noget du har misset. Det ER muligt at producere stolen i Danmark og sælge den for 30 K. Det er bare også muligt at producere den i samme kvalitet mange andre steder, og tjene flere penge. Det kan man ikke fortænke nogen i. Det er faktisk sådan det foregår, og det er derfor at vi får færre og færre produktionstimer her i landet.

Det kommer IKKE kun til at ramme lønslaver. Ingeniører (Mads) og masser af andre - ledere, finans folk, designere. Jo mere der produceres i udlandet, jo mere får de deres egne ingeniører og designere m.m. Der er masser af penge at tjene, allerede nu, ved at outsource IT og finans, og f.eks. Indien laver langt flere ingeniører og andre ledere end vi gør her hjemme.
Det kan vi ikke finansiere velfærd ved desværre - Man KAN ikke leve af at barbere hinanden, ikke engang ved at sætte prisen for en barbering så højt at der også burde være lidt til overs - og det duer heller ikke at sætte hegn op for at forhindre udenlandske frisører, så sætter de også hegn op Icon_e_biggrin Icon_redface
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#19
vise ord endnu engang hannover Icon_cool
Svar
#20
Kan ikke være mere enig med John her og vist bare det jeg prøvede at sige i knap så diplomatiske vendinger <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> Det er såmænd intet politisk i denne debat, men jeg konstaterede såmænd bare at vi på visse områder er blever overhalet inden om pga. vores eget velbefindende. Kan man købe en liter mælk på den andden side af gaden for det halve, så gør man det. Det er jo ikke kun virksomhederne der tænker sådan. Kan man lave et AJ-æg i Polen for det halve i samme kvalitet, ja så gør Fritz Hansen da det!!! Var lønningerne i DK på polsk niveau, var denne flytning jo ikke nødvendig Icon_e_sad

Hvor 3F´eren så ender i alt det her tør jeg ikke sige, men da en bekymrende udvikling for arbejderen i DK. Kombinationen af finanskrise og flytning af produktion til Østeuropa og Asien, får ikke just fremtiden til at se så lys ud for den arbejdsgruppe.

/Mads
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)