morgan Skrev:Prop fly er en pinsel. Min sidste non-commercial flytur var noget mere behagelig. Challenger 300. Konverteret fra 18 seater til 9.
Uheldigvis formåede vi ikke at overtale piloterne til at tage til Cannes. <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> (og ja, jeg betalte ikke regningen)
M
Ja det er jo noget andet. Vi fløj tidligere meget privat jet i selskabet - en stor luxus, og ikke helt urimeligt hvis vi fyldte det op med 6-8 personer, og kunne hoppe fra det ene sted til det andet.
Nogle mere almindelige af slagsen:
Citation 1, 3, 5 + Bravo 
Og - den lækreste af de modeller - [b]Citation excel - som gik op i 14-16 km højde, og derved blev uafhængig af trafikken over de store lufthavne - strøg hen over det hele med 8 om bord (modelbillede)
Og den sjove - selvom den var lidt lav inden i - stor komfort:
Falcon 10 - Bygget i Frankrig på Mirage fabrikkerne. Lynhurtig med march hastighed klart over 900 og top lige på den anden side af 1000 km i timen - i medvind let 1150 km i timen over jorden - Stort instrument panel på vægen i kabinen så man kunne følge med i alt uden at skulle vride hovedet af led - 7 passagerer.
Modelbilleder:
Den større luxus:
BOAC Hawker 125 En meget luksuriøs privat jet med forgyldte vandhaner og marmorvask på toilettet. 9 passagerer.Modelbilleder:

Største oplevelser:
Venedi aften landning, hvor vi fik tilladelse til at gå forbi byen med motorene på idle, lige da solen gik ned.
Med Falconen fra Italien til St. Etienne - og da vi kom forbi Mt Blanc bad vi dem få tilladelse til at gå ned i ca 4 km højde, og cirkle et par gange rundt om bjergets top.
Dejligt, at man altid kunne ringe til civil aviation og sige arbejdet var slut og vi var på vej - direkte ind i maskinen og off mod næste destination.
Jeg er sikker på at der var meget frås i det, den øverste chef på det tidspunkt NØD al luxus - men det var ret praktisk også
vh