13-02-2015, 10:42 AM
Citat:Tio Malo's set-up om "den katolske kirkes sommerlejer med tema om moral og etik i småtuskerier". Det vil være en skøn bevidsthedsudvidende oplevelse.
Helt enig, det ville være far out men pointet var nu at den her situation sker ikke indenfor den ramme og derfor - IMHO - kan man blæse her på "en aftale er en aftale". Det lyder lidt hult i tilfældet hvor man man prøver at holde sælgeren fast i en mindre attraktiv aftale. "Køberen kunne bare har sagt nej" er noget vås. Sælgeren prøver at garantere sig den bedste pris for sin vare. Faktisk, den her slags etik er almenaccepteret i den grad at f. eks. eBay tillader sælgeren aflyse auktionen som er ved at blive lidt for meget af en kup - for køberen.
Jeg synes at det er fint og får man varen for 1/4 pris er endnu bedre men den forpligter også; man skal være hurtig. I dag kan du overføre fra alle bank penge fra din netbank som straksoverførsel (= er på modtagerens konto i løbet af 5 - 10 sek.) eller betale med MobilePay (for det mindste en depositum).
Vil man have småkager fra den øverste hylde, skal man have et par hænder = Be quick.
Så længe min handlingspartner melder hvad der sker, klager jeg ikke (og hvis, sker det meget privat
God weekend - John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !
)
(*Jolly Roger, ikke IS !

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)