Interessante tal fra en verden af ure
#12
De fleste urfabrikker er meget hemmelighedsfulde og tillader sjældent fotografering i produktionslokalerne. Rolex er ingen undtagelse. Ikke desto mindre kan man blive klogere ved at læse James Dowlings reportage fra et besøg i Bienne.

Han skriver bl.a.: "Earlier I talked about the machinery that Rolex use, what is important to understand is that this machinery is used to produce the parts, the assembly of those parts is still done by hand, the way it has always been done at Rolex."

Rolex har ifølge Dowling 2000 ansatte i Bienne og ca. 6000 medarbejdere i alt i Schweiz. De samler naturligvis ikke ure allesammen, men hvis f.eks. 1000 af dem gør, kan det jo godt blive til en del ure.

Læs evt. videre selv:
http://www.timezone.com/2012/12/13/the-r...s-dowling/

Jeg kan vise et billede fra produktionen hos IWC, som jeg har besøgt et par gange. Disse damer samler nogle af delene på en ref. 5001. Værkerne kører på et bånd i bordet. Nogle monteringer foretages på båndet, medens det til andre er nødvendigt at tage værket op. Det er kun nogle få dele, der monteres på hver "station", og det går stærkt.

JK
İmage
İmage
Svar


Beskeder i denne tråd
Interessante tal fra en verden af ure - af issing - 11-10-2013, 12:02 PM
Re: Interessante tal fra en verden af ure - af MortenKN - 11-10-2013, 01:28 PM
Re: Interessante tal fra en verden af ure - af jk - 11-10-2013, 07:16 PM
Re: Interessante tal fra en verden af ure - af Black Seal - 11-10-2013, 07:46 PM
Re: Interessante tal fra en verden af ure - af HG - 11-10-2013, 08:19 PM
Re: Interessante tal fra en verden af ure - af jk - 12-10-2013, 12:15 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 3 gæst(er)