Skift af urskive - Submariner 16800
#10
(01-10-2016, 12:33 AM)longbear Skrev:
(30-09-2016, 07:03 PM)Tulle86 Skrev: Mit ur starter med serienummeret 94 42 XX XX, hvilket passer meget godt med mit ur er fra 1986, da serienummerne går fra 9,155,000 – 9,860,000 i denne periode.

ja - sorry, jeg brugte en forkert "serial til produktionsdato" tabel, dem findes der nemlig en del af på nettet. Kan Rolex-folket ikke lige benytte denne lejlighed til at fortælle hvilken der pt. opfattes som den mest troværdige?


Citat:Da mit serienummer starter med 94, kan jeg ikke finde den der passer til mit ur? på den side du henviser ti Longbear.

du kan evt. søge VRF's salgsside: http://www.network54.com/Forum/207673/se...&sort=date


dér kommer et par fine eksempler frem.

Citat:Alle de submariner jeg har kunne finde fra 1986, har været med skiven Gloss swiss - T > 25 og hvidgulds makeringer, tror det er omkring 1985 de må skifte fra mat til gloss skive.
Da jeg købte mit ur fulgte der et katalog med fra 1985, og der er submariner med mat skive og ingen makeringer. Har tilsvarende fundet et katalog på e-bay fra 1986 og der er skiven gloss med makeringer.

Åhh jeg husker nu tydeligt alle mine søvnløse nætter hvor jeg læste og læste om de forskellige skive variationer på 5513 - Rolex er et mareridt :) Men jeg vil umiddelbart tro at keldw har ret, evt med den krølle at nogle af de tidlige Gloss skiver er gået hen og blevet matte.

/L


I store trak har KeldW ret - dog med den krølle at som altid, Rolex brugte parallelt både glosse og matte skiver ved overgangen. I hvor stort omfang i mængden eller længden af tid tør jeg ikke udtale mig. Der er dog aldrig reporteret et tilfælle af blanke skive som bliver matte.
Derimod kendes der tilfæller hvor frustrerede ejere af 1986 modellen er blevet ubegrundet beskyldt for småsnyderi når deres ur har en mat skive og når den i flg. serienummeret burde have været blank.
Rolex er et mareridt - hvis man går højt op i små nuancer Icon_blink

IMHO er en af de bedste serienummertabeller den her fra Oysterworld: http://www.oysterworld.de/production-dates.html
Vh. John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar


Beskeder i denne tråd
Skift af urskive - Submariner 16800 - af Tulle86 - 26-09-2016, 09:18 PM
RE: Skift af urskive - Submariner 16800 - af TioMalo - 01-10-2016, 04:49 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)