Hjælp til nybegynder
#2
Hej Tylle - velkommen til.
Det første (Hamilton) benytter de "2 små ure" til stopuret, eller chronograph'en som det også kaldes. Når stopuret starter, kører den store sekundviser på skiven, og efter et minut, indikeres dette på den øverste lille skive. Den nederste viser timerne.

Ur 2 - Tissot - har en funktion der kaldes GMT, det betyder at der er er ekstra ur i uret. Dette har 24 timers visning, og er praktisk hvis man rejser. Så stilles det lille ur som regel til "hjemmetiden" f.eks. Danmark, og det alm. ur stilles til hvor man opholder sig. Så har man altid overblik over hvad klokken er i Danmark.

Kamstrup
Svar


Beskeder i denne tråd
Hjælp til nybegynder - af Tylle - 10-11-2015, 06:28 PM
RE: Hjælp til nybegynder - af Kamstrup - 10-11-2015, 09:01 PM
RE: Hjælp til nybegynder - af willy - 10-11-2015, 09:41 PM
RE: Hjælp til nybegynder - af olof - 10-11-2015, 09:41 PM
RE: Hjælp til nybegynder - af Tylle - 10-11-2015, 10:47 PM
RE: Hjælp til nybegynder - af Miwes - 10-11-2015, 10:52 PM
RE: Hjælp til nybegynder - af Stensbjerg - 10-11-2015, 10:57 PM
RE: Hjælp til nybegynder - af Tylle - 10-11-2015, 11:24 PM
RE: Hjælp til nybegynder - af Stensbjerg - 10-11-2015, 11:43 PM
Hjælp til nybegynder - af Daniel - 12-11-2015, 04:47 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)