Pilotur.dk
#11
Citat:Grundet piloture.dk, er fordi det ligner nogle lækre ure til en rimelig penge, såsom dette: [url]"http://www.pilotur.dk/Hawk-Eye.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.pilotur.dk/Hawk-Eye.html[/url] og at det er et dansk mærke.
Dansk mærke (sic!).
Urene på pilotur.dk er sikkert OK, men ikke ret meget mere avancerede, end de ure, Bilka tilbyder (og helt uden ironi, jeg har hørt om mange, som synes at de har fundet et godt og spændende (?) ur fra supermarkets tilbudshylle). Og "danske" er de højest i den forstand, at en dansker har importeret de her ure til Danmark fra... Hong Kong / et eller andet land i fjernøsten. Urene er navnløse men når man køber mere end 20 - 50 stk., får man printet på skiven hvad man end ønsker - og det gør dem næppe for et urmærke... Den her slags ure plejer at koste hos en grossist i fjernøsten mellem $ 20 og 50 per stykket. Så kommer der fragt og moms på, så den korrekte indkøbspris for de her ure er måske mellem USD 40 og 70 = ca. kr. 250 - 450. Historien om "redningseskadrillen i flyvvåben" lyder absolut som en sang fra de varme lander - den fik sælgeren sikkert gratis med fra producenten <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> .
De Miyota-værker de her klokker kører på, er de billigste japanske arbejdshester og derfor ville jeg ikke bruge 2K for at købe et ur med de nævnte værker.
Nej, igen helt uden ironi, jeg ville gå og se, hvad man kunne finde fra tilbudspallen i Bilka - de har jo ofte nøjaktigt de samme indmædder.
I sidste ende er kr. 100 quartzur en mere fornuftig løsning end at bruge mellem 20 og 60K for et (brugt) mekanisk ur.
Men så vil jeg også understrege at heldigtvis har fornuften meget lidt at gøre med det at være en urtosse... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Hvis du tror, at jeg tager pis på din interesse, budget og iver for at få et nyt ur, tager du fejl. Jeg kan sagtens forstå dig, synes bare at du skulle måske i længden at blive glædere hvis du brugte de kr. 2.000 for at købe fra en privat eller en auktion en vintage Omega - bare for en eksempels skyld. Dem kan du finde nemt fra private sælgere fra kr. 1.200 af.
Og så dog, hvis du har en idé om at kun den her kopi af Citizen pilotur vil gøre dig glad, fulkommen og alt den der, køb det dog ! ! Hverken verden eller dit liv vil gå i stå, hvis du bruger 2K for fornøjelse.
Når jeg læste og modtog SU, krejlede og arbejdede jeg lidt ved siden af og købte nogle billige, brugte Rolex entry level modeller. Hvis du browser på Chrono24, kan du se at de billigste vintage Rolex Precission / lignende modeller begynder prismæssigt fra € 700 - 1.000.
Held og lykke, uanset hvad det så er, du køber ! Det vigtigste er at DU er glad (som så mange lige har skrivet).

Hilsen - John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#12
Hej Winchester.

Jeg er lidt uenig i hvad de andre skriver.Jeg er ret sikker på,at urene er af en god kvalitet,og at historierne bag dem er sande nok.
Prisen for uret er ok efter min mening,og skulle jeg vælge et ur så ville det nok blive SubZero-modellen,da den har en spændende historie,og har været nede på Selve Sydpolen,og er blevet brugt på en Expedition derned til.
Det BEHØVER ikke være automatik fra Schweiz det hele,og er man begrænset i sit budget,så synes jeg at det er et ok sted at starte med sådan et ur.Alene historien bag uret er nok til at du kan bære det og samtidigt få andres opmærksomhed rettet mod uret.
Jeg selv har også Quarz ure i min samling,og de var også de første ure jeg startede min samling med.Og jeg bærer dem da også ret tit.

Så fra en anden ur-samlers synspunkt,så synes jeg at du skal købe uret.Og jeg vil MEGET gerne se billeder af det-især hvis det er SubZero-modellen du vælger.Dén model er jeg nemlig selv interesseret i..

Gó fornøjelse med ur-købet Icon_e_biggrin ..
I samlingen lige nu:Rolex Explorer 2-F serie,
Fortis Cosmonaut Chronograph Lemania 5100,Fortis Chronograph Val.7750,Fortis Cosmonaut Day/date,Fortis Spacematic Day/date,Fortis Flieger 34mm,Omega Seamaster Professional Quarz.
IWC Portofino,Rolex Datejust
Svar
#13
Winchester, du skal bare klø på.
Nogle af os er nogle gamle tosser, og nogle af tosserne forveksler dyre ure, med stil. Det er det ikke.
Det er ligesom russerne, de tror at mere guld er mere stil, og det passer ikke.

Vi er allesammen startet et sted, og hvad man starter med som ursamler er ligegyldigt, bare man har en interesse og passion for det at samle ure.

Så køb det Pilotur, hvis du synes det er dig.
Svar
#14
Citat:Så køb det Pilotur, hvis du synes det er dig.
100% enig - som jeg skrev.
Køb klokken hvis du synes om den.

Hilsen John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#15
Its got nothing to do with being a watch snob at all . The truth is that most cheap watches are just mass produced design items , that have got nothing to do with good watchmaking at all . They are quite simply buy and throw away items . It is not a good idea on a serious watch site to tell little white lies to avoid hurting someones feelings . I am absolutly sure that anyone who asks about a watch on this site wants a honest answer . And if they have bought or are thinking about buying a watch , then we owe it to them to give a honest and subjective opinion on that watch .

We cannot and should not try to wrap everything thing up in diplomacy and half truths . Just give a honest opinion and do not think about feelings . This is not a kindergarden and we are not here to protect children . We are talking about watches here not running a class on the works of Sigmund Freud .

My opinion on these watches that cost under 5000kr is that you should take them for what they are . You can get many years of trouble free use from many of them . I own several myself like Casio and Seiko for example . But i would never advise a new person on this site who wants to learn about watches to buy one . I would rather advise that person on a limited budget to buy a Vintage mechanical watch instead . But this is just my opinion . Willy
- Jeg er engelsk - bor i Danmark, forstår dansk - men foretrækker at skrive på engelsk Icon_smil
Svar
#16
Citat:We cannot and should not try to wrap everything thing up in diplomacy and half truths . Just give a honest opinion and do not think about feelings . This is not a kindergarden and we are not here to protect children . We are talking about watches here not running a class on the works of Sigmund Freud .

Du har ret, Willy - men, og som du 150% sikkert ved, er konfrontationsskyhed nationalsygdommen. 30 år her og har ikke vannet mig helt til det endnu... Icon_e_wink

Noget andet er, at når en rookie spørger os at bekræfte valget, han allerede har truffet, er der ikke så meget at gøre. Og skaden er altid bekrænset ved at bruge kr. 2.000... Folk er - desværre - nødt til at lave deres egne fejlbeslutninger.

Og, sandt. Meget skal man ikke boltre her, før man bliver kaldt "snob" (som er absolut et kompliment og præcis beskrivelse af mig !).
Den laveste fællesnævner etc.... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

Hilsen John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#17
Jeg er delvis enig i dine betragtninger Willy, især omkring at købe et klassisk vintageure, istedet for et nyt.

Jeg vil dog mene at mange af de ure, som sælges i dag, af "anerkendte" mærker: Rolex, Panerai, Breitling, Patek (visse modeller) Cartier næsten alle over een kam, er masseproducerede. De spyttes ud i uanede mængder for at tilfredsstille massernes higen efter noget eksklusivt.
Vil du have "watchmakers" ure, så skal du lede et helt andet sted, de steder hvor en enkelt eller to urmagere, sidder i deres lille atelier, og fremstiller små serier af en tourboulion, eller med minutslag. Det er urmageri, og ikke ret meget af det som diskuteres her på bloggen, alt her er masseproduktion.
Svar
#18
Citat:Vil du have "watchmakers" ure, så skal du lede et helt andet sted, de steder hvor en enkelt eller to urmagere, sidder i deres lille atelier, og fremstiller små serier af en tourboulion, eller med minutslag. Det er urmageri, og ikke ret meget af det som diskuteres her på bloggen, alt her er masseproduktion.

Henrik, har du en idé om hvad den slags ur koster... ?
Derved er de for de fleste fuldstændigt uinteressante, så meget urmagerkunst eller ej.
Din argumentation ang. masseproduktion er meget unuanceret: Hvis vi følger den er Lada lige med Ferrari (sorry de her bilanalogier); begge bilmærker er masseproducerede ved hjælp af samlebånd og industrirobotter.

Just my 2ct - John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#19
Dybest set er Lada lig med Ferrari - det er bare positioneringen i markedet, der er forskellig.

Jeg er overbevist om, at man kan opleve lige så megen glæde ved en Lade, som ved en Ferrari.
Det er et spørgsmål om indstilling - og forventning til det oplevede.

Jeg, personligt, for mit eget, individuelle vedkommende - og nu taler jeg kun for mig selv, og kun på egne, personlige vegne - har ikke oplevet en ligefrem proportionalitet mellen prisen på et ur og glæden over samme.
/
Kristen
Svar
#20
Ja, jeg ved hvad de koster, og derfor er de også uinteressante her på bloggen, men selv om den type ure ikke er interessante her, så gør det jo ikke diverse masseproduktioner mere eksklusive eller specielle, som nogen gerne vil gøre dem til.

Jeg synes ikke at det er unuanceret, forskellen på en LADA og en Ferrari, er design, forarbejdning, materialevalg og kvalitetskontrol, måske. Det er stadig samlebånd og masseproduktion. For jeg skal da hilse og sige, at en Ferrari ikke behøver at være skidegodt samlet !!!
Det samme kan siges om Rolex eller SEIKO, hvis der laves 10.000.000 stk, af en SEIKO, og der laves 1.000.000 stk. Rolex, så er det masseproduktion i min optik, for begge mærkers vedkommende.

Derfor skal man heller ikke gøre et Rolex, Cartier, Patek eller Panerai, til mere end det er. Det er ikke stor urmageri, eller nogen helt specielle ure, det er samlebåndsarbejde, og masseproduktion, intet andet.

Og jeg kan stadig glæde mig over vintageurene fra Rolex, Cartier, Omega eller Patek Philippe, og synes de er lækre. Jo, jeg elsker ure med historie.
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)