Uha !!! Så er man i tvivl igen !!!
#61
Jeg er generelt stor fan af faded inlæg, men ikke så meget slidte indlæg. Jeg anser faded som flot patina mens jeg anser fysisk brugte indlæg mere er uheldig slitage. Det er en hårfin balance hvornår et faded er ultra lækkert og hvornår det går over og bliver "smadret".

/Mads
İmage
Nyheder fra urverden via Facebook: http://www.facebook.com/timetowatch.dk
Svar
#62
TimeToWatch.dk Skrev:Jeg er generelt stor fan af faded inlæg, men ikke så meget slidte indlæg. Jeg anser faded som flot patina mens jeg anser fysisk brugte indlæg mere er uheldig slitage. Det er en hårfin balance hvornår et faded er ultra lækkert og hvornår det går over og bliver "smadret".

/Mads


Jeg kan absolut følge dig her, Mads :-) Men det er en hårfin balance - i mit tilfælde var der dog en reel mistanke om, at der havde været en tidligere ejer inde over indlægget med enten kemi eller en Scotch-brite svamp !! Icon_e_biggrin1

Anyway, jeg synes helt klart også, at det "nye" indlæg har pyntet på mit ur ! Icon_e_smile
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#63
Er det den blanke ring af råt metal inderst ved glasset der får jer til at tro indlægget er høvlet ?
Svar
#64
Kristofferj Skrev:Er det den blanke ring af råt metal inderst ved glasset der får jer til at tro indlægget er høvlet ?


Blandt andet, idet den burde være mørkere hvis det var naturligt faded, idet den jo "ligger i læ" af kanten på lynetten. Men hvis man betragter indlægget under en lup, kan man også ane slibespor.

Så sammenholdt med, at det er yderst sjældent, at indlæg på ure, der ikke er ældre end dette er SÅ fadede, gør det, at naturligheden i "patinaen" virker tvivlsom. Især også fordi urets kasse og lynette ellers står meget skarpt - man skulle tro, at det ville være mere "beat up", hvis indlægget havde siddet på og modtaget den form for slitage ! Icon_e_wink
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#65
Der går næsten lidt Sherlock i den nogle gange.

İmage
Svar
#66
Kristofferj Skrev:Der går næsten lidt Sherlock i den nogle gange.


Præcis ............. den rette blanding af Sherlock tilsat lidt paranoia er det, der gør det sjovt !! <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#67
Generelt gælder at hvis du har mistanke om at noget er fusk på et vintage Rolex er det fordi det er det <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> De bedste ure er dem der ikke har været omkring for mange forskellige samlere/forhandlere Icon_rolleyes Sorry to say... Men money talks og går den så går den. Hvis det kan tilføre uret værdi så gør disse typer alt hvad de kan for at rykke ekstra $ på tingene. Jeg har set meget skummelt desværre Icon_rolleyes At hjemme-patinere et indlæg er meget harmløst. Værre når man fusker med aftermarketdele i kombi med originale dele og forsøger at få det til at se originalt ud Icon_e_confused

/Mads
İmage
Nyheder fra urverden via Facebook: http://www.facebook.com/timetowatch.dk
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)