Ebel 1911 BLT
#11
jphilt Skrev:Hej Mads.

Jeg har et ebel 1911 btr chrono, uden papirer. Jeg ved at du kender lidt til værket. Du kan bl.a. Se urværket under ure til salg. Det står til 23k. Jeg vil høre om du kan bekræfte at ebel har brugt den rotor som mit ur har? Jeg har googlet i flere timer og kan kun finde den med en v-formet rotor eller en der minder om min, dog ikke 100%. Ville være taknemmelig for lidt assistance :0)

Mange hilsner
Philip Icon_e_smile

Hej Philip, nu er jeg godt nok ikke Mads men jeg har haft et par stykker af Ebels 1911 kronografer så jeg ville lige give mit besyv med. Jeg syntes desværre det ser ud som om du har fået fat i et kopi ur. Den rotor du viser på billedet ligner mere en fra et kinesisk 7750, og på skiven sidder subdials ikke helt som jeg husker dem (og som på Ebels hjemmeside). Hvis du søger på Ebel 1911 replica kan du til gengæld se billeder der matcher både rotor og skive.

Mvh
Christian
Svar
#12
Jeg er enig med Christian.
Jeg sad i går og googlede og fandt kun asiatiske udgaver af 7750 med den rotor din Ebel har Philip. Jeg spekulerer lidt på om det i bedste fald kan være en meget tidlig BLT eller en forkert rotor der er sat på.
Mvh
Klaus
Mvh Klaus
Svar
#13
Hej alle.

Tak for alle svar.

Jeg krydser fingre for at uret er Ok. Jeg har byttet uret væk, men vi får uret undersøgt hos en Ebel ekspert.

Mange tak for jeres indslag.

VH

Philip
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)