Hvor meget bruger du tid på urforum dagligt ?
#11
Nopanic Skrev:Jeg tjekker det om morgen og om aftenen, men har jeg tid hænder det jeg kigger forbi om eftermiddagen.

Jeg skriver måske et indlæg om ugen, men svare kun på indlæg hvis det er noget jeg har forstand på, gider ikk sidde og sende en smily hver gang jeg syntes noget er sjovt eller godt skrevet, så det er lidt begrænset hvor meget jeg får svaret.

Jeg læser som reglt det meste, man har jo noget man gider kigge mere på end andet, så en spændende overskrivt bliver studeret mere end en "kedelig" Icon_e_smile
Hvis man lige klikker på dit navn et sted du har svaret, så ser man lidt mere end 1 om ugen - nemlig 4,25 per dag eller ca 30 om ugen, men du tager nok ikke svar med, og regner så kun de tråde du starter? Ellers:

Indmeldt: 27. feb 2008
Indlæg i alt: 291
[0.71% af alt / 4.28 indlæg per dag]

Det er da ikke så ringe i alle fald Icon_e_smile
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#12
Okay troede sq ik det var så meget.
Men jeg mener tråde jeg har startet, det svare vel til 1 om ugen.
Men det er da godt nok flere indlæg end jeg havde ragnet med, men det jo ikk så ringe nej <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->
plus aura plus, telle est la vie.
İmage
Svar
#13
Nopanic Skrev:Okay troede sq ik det var så meget.
Men jeg mener tråde jeg har startet, det svare vel til 1 om ugen.
Men det er da godt nok flere indlæg end jeg havde ragnet med, men det jo ikk så ringe nej <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->

Ha ha, blev også lidt overrasket over dit eget lavt anslåede bidrag til forum rent kvantitativt, men det har John H. jo kastet lys over Icon_e_biggrin .

PS. iøvrigt flot ur du har vundet og viser i anden tråd!
Svar
#14
Jeg læser stortset alle indlæg, men skriver sjældent. Har det fint med bare at læse og læse Icon_e_biggrin
Selvom man får flere og flere ure, får man ikke mere tid...
Svar
#15
ca 1 time daglig - måske lidt mere.

Jeg skriver primært om Omega Vintage - og prøver at fastholde en interesse for især Vintage ure...

og guldure....

og Omegaer...

og billeder...

vh Baun
Svar
#16
Ca. 30/45 min. på vintageure dagligt.

2 til 3 gange dagligt klikker jeg forbi forumet - og "senest 40 ure tilsalg"

Jeg vil tro, at jeg i løbet af en dag bruger 1 1/2 time på at surfe forbi de forskellige forums og andet ur realeteret.
Med venlig hilsen

Christian
Svar
#17
Jeg er herinde hver dag. Tidsforbruget varierer i forhold til antallet af nye indlæg siden sidste besøg. Jeg læser stort set alle nye indlæg i omega og rolex forummet. De andre forum bliver kun skimmet igennem.

Jeg bruger langt mere tid på at læse end svare, men det hænger nok direkte sammen med at jeg er ny i den her verden endnu ikke har så meget at bidrage med.

Jeg er stor tilhænger af billeder og nyder at se billeder af folks ure. Jeg kan bedst lide at assoicere en model med et real-life billede.

Mvh
Morten
Svar
#18
Hej

Jeg kigger kun 4 til 5 dage om ugen herinde, men sommetider er jeg på i lang tid af gangen.

MVH Peter
Svar
#19
Jeg kan være væk i uge - ja i månedsvis - for så et vende tilbage, hvor jeg er på og ofte skriver flere gange dagligt, måske med omkring en halv til en hel time.

Jeg har det tilsvarende på andre fora, mailinglister osv. og finder faktisk, at det er en af de virkeligt gode ting, ved sådanne medier. On/off efter hvor meget tid og lyst man har.

/Bjørn.
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)