Al begyndelse er svært, eller måske ikke.
#11
Hej TH, velkommen til.

Det er selvfølgelig forskelligt hvad man hver især definerer som et "rigtigt ur". Men jeg vil sige at dit Pingo også er et "rigtigt ur". I hvert fald et solidt ur, bredt værdsat og god value for money.

Men tillykke med dit nye Sinn, det er virkelig flot på sin egen rå måde. Håber du kan bære dette ur og være glad for det mindst lige så længe som du har været for dit Pingo, men jeg frygter/håber (kommer an på hvordan man ser på det :D) at du gennem din research efter det rigtige ur har fået øjnene op for at der findes mange tiltalende ure, og at når først lysten er vækket, så slukkes den ikke bare lige :-)
Mvh. Bjørn
Seiko "Grand Cocktail" SDGM003, Omega SMPc, Magrette Dual Time, Seiko "Sumo" SBDC003, Steinhart OVM, Seiko SKX007 (modded), Certina DS Caimano, Casio G-shock, Casio Duro MDV106
Svar
#12
Jeg tror han mener et dyere mekanisk ur når han siger "rigtigt" ur.
Svar
#13
Kristofferj Skrev:Jeg tror han mener et dyere mekanisk ur når han siger "rigtigt" ur.

Det tror jeg også :-)

Kan godt se det lød lidt mavesurt, "hov hov du skal ikke sige Pingo ikke er et rigtigt ur". Det er ikke engang fordi jeg ejer et Ping selv.
Mvh. Bjørn
Seiko "Grand Cocktail" SDGM003, Omega SMPc, Magrette Dual Time, Seiko "Sumo" SBDC003, Steinhart OVM, Seiko SKX007 (modded), Certina DS Caimano, Casio G-shock, Casio Duro MDV106
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 2 gæst(er)