|
Ure til lefties? - Printviselig Version: +- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk) +-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79) +--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70) +--- Tråd: Ure til lefties? (/showthread.php?tid=79859) |
Ure til lefties? - omegafan - 26-04-2015 Jeg er selv venstrehåndet og tænkte at det kunne være sjovt med en tråd med ure til netop venstrehåndede Jeg starter med urene nedenfor, der er skønne eksempler på ure til venstrehåndede P.S. Omega Ploprof har vel kronen på venstre side af kassen, men er det beregnet til venstrehåndede eller hvordan forholder det sig? RE: Ure til lefties? - Stensbjerg - 26-04-2015 Jeg har kun et ur med kronen til venstre nemlig min Promaster, Men jeg tror den sidder der mere af praktiske hensyn. Sidder krone bygningen på en Ploprof ikke til højre på kassen, Må ligge go RE: Ure til lefties? - KimT - 26-04-2015 Panerai laver en del "Destro" ure og herunder er der et eksempel. PAM 217 (billede fra nettet)
RE: Ure til lefties? - Stensbjerg - 26-04-2015 Du har ret den sidder til venstre og låse knappen til lynetten til højre, Men det tænker jeg også er af praktiske hensyn præcis som Promasteren. Mere end de er lavet til venstre håndet personer. RE: Ure til lefties? - omegafan - 26-04-2015 Tænkte nok, at det ikke var af hensyn til venstrehåndede RE: Ure til lefties? - KimT - 26-04-2015 Lidt Sinn (billede fra nettet)
RE: Ure til lefties? - Stensbjerg - 26-04-2015 Pam kalder dem destro, Men jeg har aldrig læst om andre som kaldte dem "modsat"=anderledes. Omega lavet et ur til at bære på under siden af håndleddet, Det er det det eneste ur jeg på stående fod kan komme på er lavet til et anderledes brug, Mener den hedder chrono stop.? RE: Ure til lefties? - KimT - 26-04-2015 "Destro" på italiensk betyder "Højre" = kronen på højre side RE: Ure til lefties? - olof - 26-04-2015 Der findes foskellige "bullhead chronografer" som kan bruges paa hver side. En Omega Chronostop har dog krone og pusher paa hoejre side, som saedvanlig. Hvad med caliber 11/12/14/15? ![]() Ellers kan et ur jo nemt ombygges - hvis den ikke har dato. Med dato - vanskeligt. Foerst duer det ikke med selve skiven, men selv hvis man finder en, saa er dato-skiven det naeste problem. RE: Ure til lefties? - P.N. - 26-04-2015 (26-04-2015, 05:51 PM)KimT Skrev: "Destro" på italiensk betyder "Højre" = kronen på højre side Alpina lavede for mange mange år siden en model der skulle bæres på siden af håndleddet, jeg husker ikke hvad modellen hed. P.N. (26-04-2015, 05:57 PM)olof Skrev: Der findes foskellige "bullhead chronografer" som kan bruges paa hver side. En Omega Chronostop har dog krone og pusher paa hoejre side, som saedvanlig. Hvad med caliber 11/12/14/15? Datokransen kan ofte købes som reservedel med orientering kl. 3 - 6- 9 eller 12. Jeg prøver i øjeblikket at finde en datokrans til et ETA quartzværk 955.122 med dato kl. 2, det er ikke så nemt P.N. |