|
Lænke til Pingo - Printviselig Version: +- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk) +-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77) +--- Forum: Japanske mærker og micromærker (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=71) +--- Tråd: Lænke til Pingo (/showthread.php?tid=78486) Sider:
1
2
|
Lænke til Pingo - Larsen1973 - 13-07-2013 Jeg har været hos en del forhandlere for at finde en lænke til Pingo, dog uden succes... Er der nogen der ved hvor jeg kan finde en....? Fysisk butik eller website Re: Lænke til Pingo - pbr - 13-07-2013 Jeg har købt min hos Krognos i København - de har både en hjemmeside og en fysisk butik, men hvis du ikke er i nærheden af butikken er det langt bedre at ringe til dem, idet de ikke er så hurtige på mail !! http://krognos.dk/velkommen Lænken kostede lidt under en tusse, men du skal nok have en urmager til at montere den, idet den ikke er så nem Her et billede af min:
Re: Lænke til Pingo - Larsen1973 - 13-07-2013 Tak, dem vil jeg tage ind og besøge. Uret oser af klasse på dit billede Re: Lænke til Pingo - pbr - 13-07-2013 Takker ! Det er et fedt ur Der er mange, som bedst kan lide dem på den klassiske gummirem - men jeg synes at lænken giver uret et andet udtryk. Mit er købt i 2010 i MOB Price i Afghanistan i den "lokale" PX i lejren Re: Lænke til Pingo - Larsen1973 - 13-07-2013 Jeg er helt enig, det får et helt andet udtryk med stållænke. Jeg har tænkt mig, at veksle mellem Pingo med lænke, og Golden Pingo med den originale sorte rem. Tak for linket Re: Lænke til Pingo - AndersC - 13-07-2013 Jeg bestilte lænken igennem min lokale AD'er. Tror der gik et par uger så var den på hylden. Har nu ikke fået monteret den endnu, da Pingo på org. rem fungerer fint, men den skal da på inden så længe. Enig i det er et super ur Re: Lænke til Pingo - khbk - 13-07-2013 Det er dejlige ure. Ny og gammel model i baggrunden. ![]() Og lidt tættere på ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() / Kristen Ved nogen forresten om den analoge visning begynder at tabe, når det er tid at skifte batteri?? Re: Lænke til Pingo - Larsen1973 - 13-07-2013 Ja, det et skønt ur. Lænke eller gummirem er nok en smagssag
Re: Lænke til Pingo - khbk - 13-07-2013 Guld/stål-lænken kan vidst ikke skaffes mere. Ser ellers godt ud! / Kristen Re: Lænke til Pingo - Larsen1973 - 14-07-2013 Mine begynder at hoppe dobbelt på sekunder, men de taber ikke... Ja, ærgerligt at ikke alle modeller er i salg længere. |