Oris TT1 ankommet – endelig (mange billeder)
#1
Så ankom mit 47mm Oris TT1-Diver langt om længe fra Precision Time. Uret blev bestilt d. 21. januar med levering inden for 5-14 arbejdsdage. Det gik imidlertid således, at leveringen trak ud. Men da forhandleren fik uret, gik det hurtigt: PT modtog uret tirsdag, hvor det blev sendt fra Manchester kl. 12.56, og jeg modtog uret dagen efter kl. 10.21. "Go FedEx". Her kunne PostDanmark lære en masse!

Mit første indtryk af uret er rigtig godt – og det har uden tvivl være ventetiden værd. Dette skal jeg nok skrive meget mere om på et senere tidspunkt, når jeg har haft uret i min 'varetægt' længere tid.

Nå, men som lovet følger hermed en (lang) række billeder af ’vidunderet’.

NB! Billederne er taget med min mobiltelefon (Sony Ericsson C905), så kvaliteten er ikke den bedste. 'Modellen' er derimod 'top dollar' Icon_mrgreen

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage
Svar
#2
De er sku cool de Oris ure Icon_smil Tillykke med uret..
Mvh. Micki - DREAMWATCH
Svar
#3
Super fedt ur ... macho, elegant og med karakter i én og samme pakke - lækkert !!! Icon_cool

Glæder mig til at se flere fotos af uret Icon_e_smile
De venligste hilsner, John
Svar
#4
..
Svar
#5
Flot klokke...tillykke med den...fed indpakning.....håber (det er jeg sikker på) at det var værd at vente på!
"It's better to have a need-not, than to need a have-not" Icon_cool

IMHO
John
Seiko MM300 + "Atlas"
Omega 2xSpeedmaster + 2xSeamaster
Looking for: Fundings


Svar
#6
Rigtig fedt ur. Nu hvor du har fået dit første "fix" kan du godt begynde og spare sammen til det næste. Abstinenserne melder sig indenfor de næste par dage. Icon_smil
Svar
#7
Hvis det ikke er en KLASSE diver til prisen så ved jeg ikke hvad der er Icon_exclaim
detaljer/finish er bare FLOT
STORT tillykke med uret Icon_cool Icon_cool

Håber du bliver glad for det og det bliver en keeper for dig
ORIS fix holder er prima stof så de holdere længere Icon_e_wink Icon_e_biggrin
Svar
#8
Hehe, mange tak for det allesammen! Uret var værd at vente på, og det er en keeper Icon_exclaim

Jeg har allerede kløen i fingerene efter et ur mere. Overvejer en 'beater'. Måske Seiko. Nænner ikke at 'skramme' min Oris. Og penge til en beater skulle nok være til at finde i budgettet (prisen på mit Oris var yderst 'rimelig' (6.900 kr. alt inkl.), så der er stadig penge tilbage på den 'konto').

Men for nu vil jeg blot beundre nyerhvervelsen Icon_mrgreen
Svar
#9
Farven på markeringer og visere er herlig
tillykke
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#10
Tillykke med det, det ser flot ud.

Thomas
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)