Svar: 333
Tråde: 74
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Apr 2004
Brusen Skrev:Spar nogle flere penge sammen og køb et IWC BP i stedet for de der <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->
Bare min mening.......
/René.
Hvorfor?
Det er lidt som om, at hvis man er bruger herinde og har en naturlig interesse i ure, så SKAL alle de ure der tales om eller skal købes, være et af de kendte etablerede mærker. Det er som om, at hvis der bare står det rigtige navn på skiven, er det et "rigtigt" ur og til den "rigtige" pris.
Et Steinhart ville, igen, være et kærkommen alternativ til mit SeaDweller.
Mvh
Guru13
____________________________________________________
"En mand med ét ur ved,
hvad klokken er.
En mand med to ure,
kan aldrig være sikker."
•
Svar: 166
Tråde: 35
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jun 2006
Jeg nævner såmænd ikke IWC BP fordi det er et mere rigtigt mærke eller dyrere end Steinhart, jeg gør det fordi det nu engang er IWC som startede traditionen for de populære, flotte og store Flieger uhren.
I mine øjne er IWC BP bare det helt rigtige pilotur i den størrelse der bliver snakket ure i i denne tråd. Desuden har det antimagnetisk bagkasse, hvilket der bare hører til et gros flieger, som skjuler et ellers sindssygt lækkert værk, Steinhart har valgt at komme en glasbagkasse i hvilket er en skam i den prisklasse(læs: finish).....de skulle hellere have kommet en ganske alm fast bagkasse i i stedet.
DERFOR ville jeg spare lidt flere grunker sammen og gøre en bedre investering i et IWC BP.
/René.
•
Svar: 333
Tråde: 74
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Apr 2004
Brusen Skrev:jeg gør det fordi det nu engang er IWC som startede traditionen for de populære, flotte og store Flieger uhren.
/René.
Delvist rigtigt. IWC var en af "the big five", der fik opgaven at lave et B-Uhr til det tyske luftvåben. Tror faktisk at det var LACO, der også er en af "dem", der var først med det store Flieger Uhr, nemlig 55mm. Så er IWC BP jo en gnalling ved siden af.
Enig med bagkassen, den burde været fast og ikke glas.... men sådan er der jo så meget.
Mvh
Guru13
____________________________________________________
"En mand med ét ur ved,
hvad klokken er.
En mand med to ure,
kan aldrig være sikker."
•
Svar: 20
Tråde: 3
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2010
Tak for alle svarene og billederne. Jeg kendte ikke Steinhart (og en del andre ure) før jeg begyndte at surfe lidt rundt i dette forum. Det skal nok blive en klassiker med årene når mærket får lidt historie
Det blir en 44mm i første omgang. Så måske en 47mm eller en IWC senere
•
•
Her er Mutter - Azimutter! Begge 47 mm som passer min arm fint, den er ikke specielt stor. For mig er størrelsen alene et spørgsmål om tilvænning.
• Bombardier I til venstre er fremstillet i 200 stk med Fountainmelon ST 96-4 NOS værk.
• Bombardier II til højre er fremstillet i 50 stk med Arnold Schild NOS værk.
Sjove ure som ligger meget tæt på de oprindelige B-ure. I min optik meget tættere end fx IWC Big Pilot - uagtet IWC faktisk var en af de fem urfabrikker som leverede ure til Luftwaffe. Kunne de (IWC) lave en re-edition af et oprindeligt B-ur med håndoptræk og uden dato, ville det være topfedt.
MVH Lars U
•
Svar: 2,247
Tråde: 247
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Feb 2008
Klaushm Skrev:Det blir en 44mm i første omgang. Så måske en 47mm eller en IWC senere 
Du er velkommen til at prøve mit 44mm hvis du er i nordsjælland.
plus aura plus, telle est la vie.
•