Samler også på knive
#1
Video 
Det er længe siden jeg har købt kniv. indrømmet men følte mig nu også lidt på herrens mark og de steder hvor jeg bestilte og betalt førte de heldigvis pengene tilbage, da de ikke havde varen, så jeg endte ved Dolk.dk og fandt den kniv jeg var på jagt efter og de havde den på lager.

Ikke det var et sted jeg kendte, men fik en snak med dem over flere omgange og de var meget service minded, så helt klart et sted jeg vil handle igen.

Men som altid kunne der komme en lille video ud af det og jeg deler gerne med jer, for det skulle da være underligt om der ikke også herinde var kniv-samlere.





Rettelse Billedskæren hedder Povl Kjer
Med venlig hilsen Michael

Elsker når ure kommer med en historie
[-]
  • doxa300, Møller
Svar
#2
Jeg har også en interesse for knive uden at jeg dog samler det startede med en Hans Andersen (mener jeg han hedder) dolk jeg fik foræret af min far som knægt.

I dag er mit mærke Gerber jeg har flere af deres knive i forskellige størrelse ligesom jeg går med et multi tool fra dem hver dag på job.

Sendt fra min ANE-LX1 med Tapatalk
Yoshikazu Akahane. 28/+50.
[-]
  • Miwes
Svar
#3
Jeg har et par folde knive fra Mikkel Willumsen, men det er kokkeknivene jeg for alvor går op i, og vel nok samler lidt på
[-]
  • Miwes
Svar
#4
Det andet blad på din puma Michael er til at brække dyr med at den ikke er spids gør at man ikke får lavet hul i f.eks. Dyrets mavesæk som ville ødelægge kødet.

Sendt fra min ANE-LX1 med Tapatalk
Yoshikazu Akahane. 28/+50.
[-]
  • MichaelA
Svar
#5
Lige netop og en fantastisk dejlig vintage fra Puma så også sjovt at den er fra min far og stadig en meget anvendelig kniv.
Med venlig hilsen Michael

Elsker når ure kommer med en historie
Svar
#6
Jeg har en del knive - hovedsageligt fra Benchmade, men også Gerber og CRKT
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
[-]
  • Miwes
Svar
#7
Benchmade er altså et fedt mærke og her finder man fine sager  Icon_Up
Med venlig hilsen Michael

Elsker når ure kommer med en historie
[-]
  • pbr
Svar
#8
Jeg har også en del knive. Denne er dog min favorit:

https://fallkniven.se/kniv/gps-gentleman...ag-handle/


Sent from my iPhone using Tapatalk
Svar
#9
Den er jeg med på for det bliver ikke meget bedre og så er jeg vild med ben eller horn som skaft materiale.

Jeg har lige bestilt et par knive mere fra Dolk.dk

fandt denne video hvor du kan se den ene af knivene på 0.40 inde og den anden er 6.07 inde og i tyrkis eller lyseblå 



Med venlig hilsen Michael

Elsker når ure kommer med en historie
Svar
#10
Dejligt at kunne konkludere at både du og jeg Mikael nu officielt kan erklæres for “Gentlemen” ikke at jeg var i tvivl. Fallkniven GP foldekniv er og bliver toppen  Icon_smil
[-]
  • Miwes
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)