Det er længe siden jeg har købt kniv. indrømmet men følte mig nu også lidt på herrens mark og de steder hvor jeg bestilte og betalt førte de heldigvis pengene tilbage, da de ikke havde varen, så jeg endte ved Dolk.dk og fandt den kniv jeg var på jagt efter og de havde den på lager.
Ikke det var et sted jeg kendte, men fik en snak med dem over flere omgange og de var meget service minded, så helt klart et sted jeg vil handle igen.
Men som altid kunne der komme en lille video ud af det og jeg deler gerne med jer, for det skulle da være underligt om der ikke også herinde var kniv-samlere.
Jeg har også en interesse for knive uden at jeg dog samler det startede med en Hans Andersen (mener jeg han hedder) dolk jeg fik foræret af min far som knægt.
I dag er mit mærke Gerber jeg har flere af deres knive i forskellige størrelse ligesom jeg går med et multi tool fra dem hver dag på job.
Det andet blad på din puma Michael er til at brække dyr med at den ikke er spids gør at man ikke får lavet hul i f.eks. Dyrets mavesæk som ville ødelægge kødet.
Dejligt at kunne konkludere at både du og jeg Mikael nu officielt kan erklæres for “Gentlemen” ikke at jeg var i tvivl. Fallkniven GP foldekniv er og bliver toppen