En aften i NY med Lange's CEO
#1
Som antydet forleden kom der til at ske noget nyt i aften. Under besøget i Lange’s boutique på Madison Avenue forleden blev jeg spurgt om jeg kunne komme til middag tirsdag aften.


Da jeg kom hjem derfra lå invitationen i min e-mail.


İmage



Her til aften tog jeg så derned, gik ind, fik det obligatoriske glas champagne og kindkyssene for derefter at blive hilst på af en af gæsterne, der troede jeg arbejdede der…
 
Det fik vi så lidt sjov ud af, hvorefter vi snakkede lidt om ur-sygen og hvor alvorligt man kan blive smittet. Min med-gæst havde lige købt et 1815 Chronograph i den nye model, men havde også lidt Jaeger som han sagde og lidt Journe og en Datograph fra Lange og en 1815 Up Down og…..så holdt jeg op med at høre efter. 
 
Så fik jeg en ny samtalepartner – Chuck, en advokat, der arbejde med M&A, dvs. køb og salg af virksomheder. Han fortalte, at han havde samlet på ure i snart 40 år og nu kun købte af lyst, ikke for investeringen. Han havde et 1815 Moonphase på – meget smukt. Han fik også nævnt at han samlede lidt på Ferrarier…jeg fik ikke lige nævnt, at jeg var glad for mit subway-kort.


Chuck's ur (modelfoto fra nettet)


İmage



Lidt efter kom en nydelig høj herre med hvid hår hen og sagde goddag. Det var så Wilhelm Schmid, CEO for Lange & Sohne. Vi havde så en lang snak om Lange, deres fokus på ikke at vokse i antal producerede ure eller i antal butikker. Mr. Schmid nævnte som eksempel, at der havde været 242 udsalgssteder (egne butikker og forhandlere) da han startede og i dag var der 231. Der blev skiftet lidt rundt alt efter hvor i verden der var de bedste muligheder. Vi nåede rundt om Kina og den ’ur-boble’, som er blevet punkteret af kampen mod korruption i Kina.


Så var det tid til middag. På 1. salen i boutiquen var der indrettet et smukt bord – i alt var vi 16 personer, inklusiv Mr. Schmid, Langes chef i USA, Gaetan samt tre af deres kolleger fra butikken.


İmage



Og man havde fast plads

İmage



Menuen var vanvittigt lækker, som I kan se

İmage



Undervejs var der forskellige røverhistorier, der blev delt. Bl.a. havde en af deltagerne oplevet at få stjålet to Lange ure i 2004 i forbindelse med en forsendelse fra USA til Lange i Tyskland. 10 år senere var han blevet kontaktet af en kvinde, der havde fundet hans ur – en limited variant af 1815 Moonphase - i en kurv med vasketøj i sit hus. Hun havde googlet uret og var snublet over en af de mange skriverier han havde lagt ude på nettet.  Det viste sig, at hendes eks-mand for 10 år siden havde arbejdet hos UPS med pakkepost til udlandet. Nu sad han i fængsel for mordforsøg. Han fik sit ur tilbage, der var blevet godt mishandlet – det andet ur er aldrig blevet fundet. 


For at det ikke skal være løgn, så har den samme mand for få måneder siden mistet endnu et ur – denne gang i forbindelse med en forsendelse fra Japan til USA. Et Lange ur til ca. 40.000 USD, som er pist væk. Han var overbevist om at det nok skulle dukke op – ligesom det første ur han mistede. Han bar i øvrigt et Zeitwerk Striking Time…ikke ligefrem det ur du ser så ofte.
 
Min bordherre var manden med 1815 Chronographen. Den fik jeg lov til at tage et billede af.

İmage



Bagsiden var endnu mere interessant - men fotoet viser ikke helt den fantastiske dybde i værket

İmage



Ellers var det p.gr. af selskabets størrelse ikke et sted hvor man tog mange billeder. Jeg fik da sneget mig til et enkelt – herren med det hvide hår er Mr. Schmid, CEO for Lange. 

İmage

Han gik i øvrigt rundt og hyggesnakkede lidt undervejs. Det viste sig, at han havde boet og arbejdet i Danmark for mange år siden. Han kunne nogle få danske ord endnu og påstod at han stadig kunne læste på dansk. Og nævnte så, at han havde boet i Virum, nord for København. Det grinede vi lidt af, da jeg er vokset op i Virum.


Til sidst var det tid til afsked – i boutiquen nedenunder kunne man stadig få lov til at gramse på de lækre ure inden man gik ud i ca. 30 graders fugtigvarm aften. 

İmage



İmage



Smilende gik jeg ned til min elskede subway og tog den hjem...efter en helt almindelig tirsdag.


Claus

Svar
#2
Ha ha ha ......... fantastisk aften og fantastisk fortælling !! Tak for at dele den med os.

Only in New York I guess.......... !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#3
Hej Claus

Tak for dit indlæg, som jeg altid nyder og man er kun lidt misundelig Icon_blink

Gode historier og nyheder fra vores udsendte er altid velkommen Icon_Up
Med venlig hilsen Michael

Elsker når ure kommer med en historie
Svar
#4
Jeg er lige imponeret hver gang du skriver. Icon_popcorn
Svar
#5
Endnu en fantastisk beretning! Mange tak fordi du så flittigt og gavmildt deler med os andre, det er som at være der selv. Næsten. Ok, måske ikke, men fedt alligevel!

Og smukke ure!

TAK,
Jens
Svar
#6
Tak for de paene ord - Jens, Sandberg, Miwes og Peter. Godt at hoere, at det virker. Som altid er oplevelser bedst, hvis man kan dele dem med nogen.

Hvis I nogensinde kommer forbi butikken, saa toev ikke med at gaa derind og kigge. De er altsaa super venlige.

Claus

Svar
#7
Super eksklusivt arrangement! Tak for at give os et indblik i hvordan man får en ganske almindelig tirsdag aften til at gå i NY. Fantastisk historie med de forsvundne ure.
TAK!
JK
Svar
#8
Det lader til at det var en hyggelig aften med både godt selskab, fine ure og sidst men ikke mindst god mad og drikke. Tak fordi du deler dine ur-relaterede oplevelser med os.
Med venlig hilsen
Kristopher Fjeldgaard
FineTime

http://www.finetime.dk
http://www.facebook.com/finetimedk
http://www.instagram.com/finetimedk#

Salg, bytte, køb og kommission af brugte luksus-ure
Svar
#9
Misundlig på den gode måde..

Icon_Up
Mvh Kim 
Svar
#10
Sikke en  kedelig tirsdag  Icon_e_biggrin1
Jeg  Icon_not

Og takker fordi du deler dine fede oplevelser. Icon_Up

Hygge. Icon_party
Yoshikazu Akahane. 28/+50.
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)