Lille Nørd II
#1
Indlægget hedder "Lille Nørd, del II", hvilket ikke er så underligt, da det efterfølger "Lille nørd", del I.

En væsentlig opgave var skiftning af bagkassens pakning på mit Marine Kronometer
İmage
ST 398.0836, generation I, kaliber 1511 - afviger fra ST 398.0832, generationII, kaliber 1516 - både ved kaliber og større dimensioner.

Marinekronometeret anskaffedes på Rikketik d. 13/07-2013, og afslørede ved den efterfølgende inspektion, at have en pakning, der var begyndt at "svede", og dermed havde set bedre dage.
En ny pakning var anskaffet hos CousinsUK.

Da uret skulle pakkes ned til transport, konstateredes til skræk og rædsel, at det var gået i stå, og ikke kunne drives til at gå.
Jeg mailede straks til Lars, at "nu havde vi balladen". Batteriet havde kun virket i 9½ måned, hvilket er meget forskelligt fra de sædvanlige 12½ måneder.
Svaret indløb kort efter, og indledtes med "rooolig nu" - vi skaffer nogle nye batterier.
Dette kommenterede jeg med, "at jeg er omtrent så rolig, som en kænguru på en trampolin".

Dagen oprandt, og vejrudsigten var så betryggende, at "Frøken Cooper" kunne tage sig af transporten:
İmage
... på en eller anden måde opfatter jeg en lighed.

İmage
Så blev der gået til stålet, og kommandoerne bjæffede gennem værkstedet....
"Pegefingeren op på toppen af skruetrækkeren, hvor den hører hjemme!"
"Styr skruetrækkeren med korntangen. Du ryster ikke lige meget på begge hænder!"
.... og ganske interessant - Det går faktisk strygende, når man gør som der bliver sagt Icon_e_wink

İmage
Her er uret åbent, og åbenbarer en pakning med stedvis konsistens som blød lakrids.
Ud med værket, og så blev der ellers bare renset, således at den nye pakning har anlæg mod rent stål.

Thomas's (tdn) Suverän
İmage
... fik en ny krone og kroneaksel, hvor der måtte lidt tilretning til.

Om aftenen besøgte vi "flammen", hvor vi lod os beværte fyrsteligt fra den veludstyrede buffet.
Sengetid gik som sædvanligt i vasken, for der er så mange spændende kalibre, metoder, mekaniske og elektriske løsninger at diskutere, så der bliver såmænd også en "Lille Nørd III" Icon_e_wink

Blandt drøftede emner var blånede skruer, hvorfor og hvordan, - og navnlig hvorledes:
İmage
Emnet, der skal blånes, lægges i en glødekop, på et underlag af messingspåner. Varmekilden er en spritlampe.
Metoden er baseret på en engels tålmodighed, og en skarp observationssans.
Englen fordi det "tager en krig", før der sker noget som helst, og den skarpe observatør fordi - når det sker, hænder det indenfor ganske få sekunder.

På billedet er skruen netop ved at blåne. Kort forinden har den et gulligt messingagtigt skær. Herefter violet og så blåt.
Næste farve er: Grå, der er lig med "en ommer".

İmage
İmage
Det viste sig, at "de buttede fingre" også kunne blåne en skrue Icon_e_surprised

Her er lidt info om metode og teori:
Oversigt over varmebehandlinger af stål
Hærdning af ARNE stål (SS2140)
Materialekendskab Værktøjsstål

İmage
Det begyndte med strøm til et ur - og vi slutter med Thomas's Constellation f300, der nu kan summe nok så fornøjet.
Et stemmegaffelur er uret, der ikke bør lægges på et natbord med hård overflade, medmindre man vil have sin nattesøvn ødelagt Icon_mrgreen

Som emne for Lille Nørd III, "truer" justering af en Grahams gang
- Fortrøstningen om, at såfremt man gør som der bliver sagt, så kan det lykkes - er fortsat til stede.

Tak til Lars fra Thomas & Geodoc for mange tilbundsgående forklaringer på vore (evindelige)hvorfor spørgsmål.

Med venlig hilsen - Geodoc
Svar
#2
Hej Begge små Nørder.
I siger bare til så er der reserveret tid til lidt tålmodighedstest.... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Vi kan jo altid tilføje fremstilling at ny palet..... Icon_e_biggrin der skal både hærdning, anløbning.....OG POLERING til.....blank polering.... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Tak for en dejlig weekend og en skøn aften.....
Der er næppe noget i verden en mand ikke kan lave lidt dårligere, og sælge lidt billigere.
Den som alene ser på prisen, er denne mands lovlige bytte...
John Rusel 1819-1900

Instagram: https://www.instagram.com/denrigtigeurmager/

Mvh
Lars

Svar
#3
Da jeg i dag pakkede værktøjet ud, trillede et lille bevis på "resultatet af anstrengelserne" ud.

İmage
Faktisk er det lige så vanskeligt, at fotografere en blånet skrue (eller for den sags skyld viser ell. værkdel), som det er at fremstille den.

Det er lærerigt, at blive "inviteret indenfor" i et fag, hvor man får revideret nogle umiddelbarer opfattelser, f.eks. at blåne en skrue er "da bare at holde den ind i en bunsenbrænder".
Ja Tak! - den skal nok skifte til alle regnbuens farver, hvoraf blåt også indgår; men at lave en ensartet blåning i rette kulør er en anden sag.

Med venlig hilsen - Geodoc
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 2 gæst(er)