Rolex Explorer II 16570-3186
#1
Som nogen måske har bemærket, har jeg i et par posts i forbifarten nævnt, at min IWC 3777 Fliegerchronograph måtte se sig udsat for den ydmygelse, at den ikke fik nok armtid til at berettige en plads i min urbox ! Icon_smil

Jeg overvejede adskillige muligheder for, hvilket ur, der så skulle træde i dens sted - der blev tænkt tanker om Speedmaster eller Aqua Terra Skyfall og jeg troede egentlig, at jeg havde besluttet mig for at gå på jagt efter den sidstnævnte.

Men en aften hvor jeg sad og kiggede på mit Submariner 16800 og endnu en gang glædede mig over det, så slog tanken ned i mig ............. hvilket urmærke har gennem tiderne egentlig givet mig størst "besidderglæde" - hvilket urmærke har formået mig at give lige den sidste gnist af fryd ved at tage et ur på armen og sidde og betragte det og samtidig givet mig den største bærekomfort !??

Jeg har gennem tiden ejet nu ialt 5 Rolex - i nævnte rækkefølge har det været 1) Rolex Deepsea, 2) Submariner 5513, 3) Sea-Dweller 16660, 4) Submariner 16800 og nu som man måske har regnet ud den 5.) Explorer II 16570.

Af alle mine ure, har 4 af disse 5 (Deepsea´en er taget ud af denne ligning) givet mig den største bærekomfort kombineret med den største glæde !!

Så der var i mit sind ikke længere tvivl om, hvad det skulle være for et ur, der skulle tage IWC´ens plads - det skulle være et Rolex. Og da jeg allerede havde et matskivet Submariner, så stod valget mellem en Explorer II eller en GMT Master II !

Exploreren har jeg haft før i en kort periode, hvor det blev skiftet ud til fordel for Sub´en - men den har altid fascineret mig, idet den skiller sig ud fra det traditionelle Rolex sports line-up. Og da størrelsen på de 40mm er perfekt til mit håndled IMHO, så var der ikke nogen diskussion om, at det skulle være den "gamle" 16570.

Jeg var så heldig, at Thomas fra Chrono.dk havde et hysterisk velholdt eksemplar fra 2008 - endog en M-serie, der har det nyere værk cal. 3186 i stedet for cal. 3185, der ellers ligger i ref. 16570. Cal. 3186 adskiller sig på ét punkt, nemlig ved, at det er forsynet med den nyere "blue parachrome hairspring" (som jeg ikke ved, hvad hedder på dansk) og derfor er det samme værk, der ligger i det nye 42mm Explorer II.

Nå, men uret ankom i går og jeg har så kunnet hente det på posthuset i dag - uret sidder nu på min arm og giver netop den glæde og fascination, som kun et Rolex kan give mig ............ og for første gang nogensinde, indeholder min samling nu 2 Rolex på én gang !!

Men målet er, at den på et tidspunkt skal udvides til 3 Rolex, idet planen er, at så snart finanserne er til det, så skal jeg også have en GMT Master II.

Nok tekst ............ tid til lidt billeder !! Icon_e_wink

İmage

İmage

İmage

İmage


Og så det obligatoriske wrist shot - endog med lidt "dags-lume" som sidegevinst (Taget med iPhone 5 til forskel fra de øvrige, der er taget med Canon 5D Mk II og et 100mm makroobjektiv) !! Icon_smil

İmage
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#2
Velkommen i klubben og til lykke med den fine nye til samlingen. Du MÅ være blevet inficeret med den samme bacille, som nogle af os andre er; din historie begynder efterhånden at minde lidt om min egen. Og på dette tidspunkt i din vandring ved jeg, at et par gode råd kan være vigtige:

- Lad være med at sælge den
- Lad være med at se på sider med Rolex til salg

İmage

/Bjørn.
Svar
#3
bjorn_e58 Skrev:Velkommen i klubben og til lykke med den fine nye til samlingen. Du MÅ være blevet inficeret med den samme bacille, som nogle af os andre er; din historie begynder efterhånden at minde lidt om min egen. Og på dette tidspunkt i din vandring ved jeg, at et par gode råd kan være vigtige:

- Lad være med at sælge den
- Lad være med at se på sider med Rolex til salg


Ha ha ha ............. tak ! Og du har formentlig helt ret ............ jeg er smittet i alvorlig grad ! Icon_smil
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#4
Tillykke med den lille ny i samlingen - ser ud til at være i rigtig flot stand!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
MVH Jesper
Svar
#5
Et stort tillykke med din nye Explorer herfra, Peter Icon_e_biggrin

Og sjovt som vore "ur-veje" krydser og ligner hinanden:

Jeg ejer i dag din "gamle IWC 3536" og jeg er netop også for nylig blevet ejer af en 16570-3186, så jeg forstår fuldt ud din glæde. Jeg havde for nogle år siden en GMT Master II, men tabte så lidt interessen for Rolex, indtil jeg kom til at nærmere på Explorer II.

Min er en V-serie fra 2009-2011, men solgt i 2012 og jeg fik den til en ret fornuftig pris. Var egentlig på udkig efter IWC nr. 3, men så dukkede Explorer'en op.
Der er flere ur-tosser på de 2 forums som ejer både IWC og sort-skivede Explorer, gad vist om man kan konkludere noget ud fra det... altså andet end at vi netop ER ur-tosser <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

Mit eksemplar hilser lige på :

İmage
Jeg skal have mig en rigtigt makro-objektiv snart ...

İmage
...men det kan lige gå an.

Lev vel med dit nye Rolex!

Peder
Svar
#6
Takker, Peder !!

Rigtig gode billeder, uanset objektiv. Mit Canon 100mm macroobjektiv, har jeg i øvrigt købt på Den Blå Avis for kr. 750,- og det er supergodt ! Så det behøver ikke at være dyrt ! Icon_smil

Sjovt med 3536´eren - kan godt huske, at vi skrev sammen og fandt ud af, at det var det samme ur ! Håber du har stor glæde af det - det er et super ur og den eneste grund til, at det i sin tid måtte lade livet var, at KimT og jeg spontant byttede til et GTG (absolut ikke planlagt), så jeg fik hans Panerai 176 og han IWC´en Icon_smil
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#7
Selv tak Peter -ja Panerai har aldrig rigtigt sagt mig noget, men rendte dog ind i en kollega for et par uger siden. Han bar en PAM 441 (GMT Ceramic m. 3 dages værk) hvor læderremmen matchede. Fik lov at prøve det på armen - til trods for at det var 44 mm var jeg lidt fristet Icon_e_surprised

Mht. objektiv:Jeg er jo Nikon mand og de har en 105mm f 2.8 macro med billedstabilisator som frister mig meget...
Svar
#8
Jeg melder mig ind i klubben af tosser der fornyligt, har bytttet et IWC flieger ud med et sortskivet 16570. og så har jeg selvfølgelig også en 3536:D

İmage
Svar
#9
Jeg aner en trend !!!! <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#10
I lighed med, hvad jeg gjorde med IWC´en kommer her en lille billedserie, der viser hvordan uret performer på Timegrapheren !! Det må vist siges at være i orden - men på den anden side også forventet !! Icon_e_wink


Skive op:
İmage


Krone op:
İmage


Skive ned:
İmage


Krone ned:
İmage
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)