Svar: 6,129
Tråde: 559
Modtaget Likes: 151 i 91 svar
Givet Likes: 29
Tilmeldt: Apr 2008
Så lykkedes det mig endelig at lande mit første helt nye ”Swiss Made” ur  Jeg havde et budget på 30K, og var omkring brugte ure fra forskellige producenter, men alligevel endte jeg med denne ”gamle kending”  Uret er, synes jeg, super vellavet på næsten alle punkter, og da både skive, markeringer og visere har et historisk hint til Omegas egne tidligere Seamaster modeller, ja så var det let for mig at vælge dette ur  Co-Axial værkerne har jeg selv været lidt efter, men efterhånden virker det til, at Omega har fået godt styr på disse, og så turde jeg derfor godt springe på et nyt ur med sådan et værk tikkende inden i. Lynetten kunne være bedre, men da min erfaring efterhånden er, at det helt perfekte ur ikke findes, så er det den lille ting ved dette ur, som jeg må lære at leve med. Og det kan jeg sikkert godt, for den smukke bagkasse kompenserer så rigeligt for lynetten – ligesom lænken og urets overordnede finish også rigtig god. Jeg er en super glad ejer at dette nye ur, og jeg vil hermed gerne dele min glæde og lidt billeder med I andre – håber det er ok
Jeg vil gerne takke Peter Halse for en rigtig god købsoplevelse  Det ER altså noget helt specielt at købe et helt nyt ur ved en AD´er  Når man så oveni kan få en god ur-snak, ja så var jeg ikke i tvivl om, at det var hos Peter og Poul Halse, at jeg skulle have købt mit nye ur
De venligste hilsner, John
•
Svar: 71
Tråde: 10
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jul 2011
FANTASTISK UR!!!
TILLYKKE MED DET!!
•
Svar: 2,629
Tråde: 33
Modtaget Likes: 5,080 i 1,567 svar
Givet Likes: 1,221
Tilmeldt: Feb 2012
Tillykke med uret. Det ser super lækkert ud.
•
Svar: 1,515
Tråde: 96
Modtaget Likes: 8 i 5 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2012
Rigtig rigtig godt valg - 45mm er som skabt til dig
Lækkert design, lækkert værk, lækker finish, og ikke mindst det historiske aspekt, som du selv påpeger - derfor har PO'en altid været en af mine absolutte favoritter (har haft et par stykker).
Og fint at vælge de røde tal - så kan du også smide en orange lynette på, hvis du skal være funky
Går ud fra at der er lagt op til en keeper(?)
•
Svar: 2,356
Tråde: 261
Modtaget Likes: 6 i 4 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Godt valg, John. Har selv et (næsten) magen til, som jeg ligeledes har købt som nyt (dog over nettet og ikke personligt hos en ad).
Jeg mindes, at du jeg har ejet et PO tidligere?
•
Svar: 2,424
Tråde: 158
Modtaget Likes: 161 i 80 svar
Givet Likes: 28
Tilmeldt: Sep 2007
Jeg kan slet ikke lade være med at istemme koret af lykønskninger.
Efter at have fulgt med både i trådene "Personlige erfaringer" og "Urtosse på udebane" - havde jeg ikke set PO'en komme.
Jeg træder næppe nogen over tæerne ved at omtale PO's design, som klassisk og afdæmpet; men dog magtfuldt ... navnlig ikke set i lyset af tråden: Bekendelse: Jeg er blevet kedelig ...
Kritisk sans, målrettethed og interessen for at gå ind i detaljen, er karakteristisk for din urholdning. - Hvad interessen for detaljen angår, er din bemærkning om CoAx'en særligt bemærkelsesværdig.
Her opfatter jeg et "kritisk udskilningsløb" i spørgsmålet om, hvad der er fakta eller fiktion i debat og skriverier om CoAxial gangen.
Der har unægteligt været nogle "fumlerier" fra Omega's side om CoAx'en. F.eks. at præsentere verdens første serieproducerede smøringsfri værk, og dernæst smøre det "så det strintede".
Eller at Omega forfølger nye tankegange i et escapement, og samtidig efter gammeldags "schweizer tankegang" drev det op i et svingningstal, hvor det fungerede på kanten af det kritiske.
Men dette er fortid, og nu er den væsentligste forudseelige oplevelse "blot" en fremragende præcision.
... måske lidt flot, at sætte anførselstegn om blot - for glæden ved bevidstheden om, at der er "noget ganske særligt indeni", er bestemt også en del af uroplevelsen.
Jeg ved, at dit indkøb har været særdeles velovervejet, og tillader mig at dele din glæde over det klassiske design.
... blot må jeg, for at tilfredsstille min nysgerrighed spørge: Var Ploprof med i opløbet? og hvis så, hvad fravalgtes den på?
Tak for dine tanker om uret, samt de gode billeder - Tillykke med det.
Med venlig hilsen - Geodoc
•
Svar: 1,761
Tråde: 50
Modtaget Likes: 328 i 198 svar
Givet Likes: 72
Tilmeldt: Dec 2011
Tillykke med uret John!!
Det er super fedt og jeg indrømmer mine egne tanker har været forbi den sorte dykker djævel der rigtig mange gange!!
Det er nok fordi jeg jo efterhånden har hobet en del af dens bedste forældre op fra 60'erne
Jeg har dog hver gang taget mig i det da jeg har forskellige andre nyere divere at tage på... Sub 16610... Breitling superOcean Heritage.. Pam 27... osv!
Skal du ikke "ud på den gamle vej" en dag John - få en fed gammel diver der bare stinker af udholdenhed og nostalgi på håndleddet
Vh. Jon
-------------------------------------
Ure? - Lidt af hvert vel....
•
Ej, hvilken genkendelsens glæde ved at se disse fotos.
Det virker lidt deja-vu agtigt med Omega boksen etc. for 3 uger siden, da jeg købte mit Seamaster PO, dog med orange lynette.
Tillykke med købet.
Vh.
OB
•
Svar: 13,391
Tråde: 960
Modtaget Likes: 3,453 i 1,522 svar
Givet Likes: 754
Tilmeldt: Mar 2005
Lækkert ur, som jeg også selv nyder fra tid til anden.
Jeg havde nu heller ikke set det komme, men det er jo altid rart at blive overrasket
Tillykke med det
•
Svar: 6,129
Tråde: 559
Modtaget Likes: 151 i 91 svar
Givet Likes: 29
Tilmeldt: Apr 2008
Tak for den pæne modtagelse af mit nye ur
PloProf´en var med helt fremme i opløbet, Torben. Jeg havde antennerne ude efter en, men ejeren ville ikke sælge. De andre PloProf´er, som jeg fandt på nettet, var en kende pebrede i prisen i forhold til, hvad jeg tidligere har set urene til. Da min tålmodighed ikke er den største, valgte jeg at gå videre med projektet. PAM 380, 24 og 25 var de næste på listen. En 24´er med helt blank lynette gled desværre lige min næse forbi, og de to andre strøg jeg af listen igen. Så jagtede jeg lidt Rolex, men da jeg måtte konstatere, at jeg skulle bruge ca. 47K på en DeepSea, vendte jeg snuden 180 grader: Fandt en brugt diver, og så PO´en oveni. Jeg skulle egentlig kun have en gummirem til min kommende brugte diver hos Peter, men da jeg på hjemmesiden så, at han havde en PO i min favorit model på lager, ja så spurgte jeg til den. Peter gav mig en god pris på uret, og så var jeg igen PO ejer. Denne gang af en helt ny og ubrugt en af slagsen
Jon, skal jeg igang med vintage, er der lige i øjeblikket kun to modeller, som jeg har på ønskelisten: En Navitimer og en Speedy Pro af en slags  Jeg holder dog meget af at se de smukke og klassiske vintage ure, som andre her på forum holder af, men ofte bliver urene en kende for små til mine håndled, så jeg nøjes med at beundre fra sidelinien
Jeg har haft nøjagtig samme PO model tidligere, Kenn  Den sorte er mig lidt "konservativ", og den med orange lynette virker lidt "frisk". Jeg har derfor valgt "hybriden", som har lidt af begge de oprindelige PO´ers smukke elementer i sig
Claus, jeg må med skam erkende, at jeg efterhånden har prøvet så mange ure, at jeg ikke længere tør proklamere nogle ure i min kasse for keepere ... jeg er for let at friste ...  Til tider kan jeg misunde en regnorm dens faste rygrad <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
De venligste hilsner, John
•
|