FUP, FIDUS eller noget helt tredje
#1
Hej alle,

Jeg går ud fra, at de fleste af Jer har prøvet at sælge et ur. Man laver annoncen og lægger den på nettet.

MEN, jeg har i det sidste 2-3 dage haft to virkelig underlige henvendelser.

Ene var på chrono24.com, hvor jeg i første omgang melder ud til potentiel køber, at uret er næsten solgt, hvor han skriver tilbage at han har klare kontanter og han vil give mig 600 Euro (jeg forlangte 465?!) Den har jeg ikke svaret videre på, da jeg går ud fra, at det er for godt til at være sandt.

Anden henvendelse var i dag, via sms og på en annonce som ligger på dba.dk. Jeg får en sms, hvor der i stedet for nummer står navn (carlorosey2).
Han skriver følgende:"Hi, I will love to pay for the watch you posted on dba.dk. Please reply me directly to <!-- e --><a href="mailto:carlosrosey@gmail.com">carlosrosey@gmail.com</a><!-- e --> if its still available. Best regards"

Nu har jeg 3 ure til salg der, og han nævner ikke hvilket han tænker på. Så det er to i mine øjne fup købere, som er ude på noget.

Har I andre oplevet noget lignende?

Til moderatorer, hvis jeg har skrevet i den forkerte Emne, reklamerer for andre tjenester eller har lagt noget som jeg ikke skulle må I gerne dække det over eller flytte til den rigtige emne.

Nu er I i det mindste advaret og hvis der er nogen der ved hvad der ligger bag må I gerne dele med os andre. Man er dog lidt nysgerrig, alligevel.
Svar
#2
Begge metoder er i alle fald typiske for scam - så jeg tror dit gæt på svindel er helt korrekt. Kommer du først i kontakt med dem via de mails de givet vil ha dig ind i, så starter et mindre cirkus - med penge på vej, bank overførsler o.a. TROR jeg, så personligt ville jeg ikke gide.

vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#3
Det er nok altid sundt at lytte til sin mavefornemmelse, da den sjældent tager fejl Icon_e_wink

Når det er sagt, så er jeg selv skyldig i at have budt 100 GBP over den udmeldte salgspris på et ur, fordi jeg syntes det var samleværdigt og pengene værd ... Icon_razz Icon_redface
De venligste hilsner, John
Svar
#4
dwndler Skrev:Anden henvendelse var i dag, via sms og på en annonce som ligger på dba.dk. Jeg får en sms, hvor der i stedet for nummer står navn (carlorosey2).
Han skriver følgende:"Hi, I will love to pay for the watch you posted on dba.dk. Please reply me directly to <!-- e --><a href="mailto:carlosrosey@gmail.com">carlosrosey@gmail.com</a><!-- e --> if its still available. Best regards"

Har fået samme sms idag... Har dog ikke reageret på den selv og kommer heller ikke til det! Virker alt for suspekt <!-- s:? --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_confused.gif" alt=":?" title="Confused" /><!-- s:? -->
Simon Hedegaard
Svar
#5
Det er rart at vide, at man ikke er eneste Icon_razz
Jeg har heller ikke reageret på sms'en og har slettet den.
De er i gang med at prøve sig på dba.dk, det har jeg ikke oplevet før.
Hvis der er andre der oplever lignede, må I gerne skrive, så andre kan lære og afslå sådanne scams med det samme.
Svar
#6
Det er et scam - får jævligt samme meddelelser. Vedkommende har altid en slægtning som arbejder ved den danske ambassade eller er selv læge - uret skal gives i gave og sendes til Nigeria. Glem ALT om det - 98 ud af 100 udenlandske henvendelser er fup!

Icon_evil le J
Svar
#7
Hej dwndler

Dette er desværre en udgave af de kendte Nigeria-henvendelser, hvor udenlandske svindler typisk prøver at købe varer til overpris. Hvis man indleder en dialog med dem, ender det som regel med, at man modtager et falsk bevis for, at de har overført pengene til ens konto via en anerkendt bank ell. via PayPal. Når man som sælgere så afsender varen, modtager man aldrig efterfølgende betaling. Dette er alt sammen lavet meget professionelt og cirkulerer desværre mange steder på nettet.

Heldigvis har vi meget stor succes med at beskytte vores brugere mod disse svindler, og kun en meget lille del når igennem til vores site. Når dette sker, bliver vi dog straks alarmeret og indlæggene bliver meget hurtigt fjernet fra annoncerne

Vi arbejder konstant på forbedringer af disse filtrer, for netop at undgå svindelannoncer samt de kendte Nigeria-henvend­elser i Spørgsmål & Svar. Disse svindler er dog meget dygtige til det de gør og derfor er det desværre ikke muligt blot at blokere på ip-adresser fra f.eks. Nigeria - De generer blot dynamiske ip-adresser som kommer fra andre lande – F.eks danske ip-adresser.

Hvis du derfor har indrykket en annonce og du får et bud via Spørgsmål & Svar som typisk er højere end din salgspris, så vær på vagt.

Eksempel på en svindelhenvendelse i Spørgsmål & Svar:
Jeg ønsker at købe og betale for denne post. Min e-mail <!-- e --><a href="mailto:xxx@gmail.com">xxx@gmail.com</a><!-- e -->

Hvis man skriver til pågældende mailadresse, får man typisk et svar på engelsk.

Til tider benytter de desværre også direkte kontakt via sms - Her vil du typisk ikke kunne se nogen afsendermobilnummer, men bliver henvist til at kontakt køberen via en mailadressen. Undlad dette og kontakt i stedet Support.

Læs vores guide til en sikker handel på dba.dk:
[url]"http://www.dba.dk/asp/solosites/sikkerhedscenter/default.asp" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.dba.dk/asp/solosites/sikkerh ... efault.asp[/url]

Er du i tvivl om køberen er reel, så henvend dig straks til vores Supportafdeling på <!-- e --><a href="mailto:support@dba.dk">support@dba.dk</a><!-- e --> - Vi vil meget gerne undersøge sagen for dig. Det sidste vi ønsker, er at vores brugere skal have en dårlig handel eller decidere opleve svindel på sitet.

Med venlig hilsen

Lene Kristensen
Support dba.dk
Svar
#8
Hej Lene,

Tak for en fyldestgørende svar.
Jeg har dog ikke kontaktet "potentiel køber" og denne indslag og emne var også en slags advarsel for andre, samt en lille undersøgelse om jeg var eneste der modtager disse henvendelser.
Derfor skrev jeg teksten fra sms'en, da jeg formoder, at de ikke ændrer meget i den.

Mvh.
Denis
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)