Svar: 350
Tråde: 19
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Sep 2008
Læste faktisk samme "artikel" tidligere i dag. Jeg må indrømme, at dette ikke rør mig, man har jo forskellige holdninger til tingene.
Som der står i en af kommentarerne inde på linket så de fleste der har det på den måde folk der ikke har valgt at prioritere deres økonomi således at der kan blive råd til et Rolex.
Så jeg er stadig glad for mit Rolex, og der skulle da gerne kommet flere.
Casio DW5600
Omega Seamaster Cosmic
Rolex 16600
Rolex 16610LV
•
jacob jensen
Unregistered
Det de ikke har fattet er at rigtig mange også bare køber et Rolex for deres egen skyld
at de ligefrem gider at forske i hvorfor urene købes og der skrives om det i en ellers seriøs avis siger mere om dem end noget andet.
Jeg syntes der her mere er tale om dem som går mest op hvad et Rolex ur sender af signaler
end dem som også er meget optaget af kvaliteten i produktet.
De kan ihvertfald skrive hvad de vil og forske så meget de vil
mit ønske med hensyn til at blive Rolex ejer vil forblive det samme
•
Svar: 1,173
Tråde: 0
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 2
Tilmeldt: Dec 2011
Jeg kan godt forstå tankegangen i den artikel selvom jeg har flere luksus ure, heriblandt et Rolex.
Dog er jeg af den overbevisning, at man ikke skal stryge samtlige ejer af luksus produkter over én kam.
I min vurdering findes der ''show-offs'', ''connoisseurs'', ''selvstændige'' osv., og det tager den artikel ikke hensyn til.
Jeg køber ikke luksus produkter pga. en indre usikkerhed! Det drejer sig derimod for mit vedkommende om at være unik og skabe sin egen personlighed. Og det gør bl.a. igennem sin fremtoning.
•
Svar: 47
Tråde: 12
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: May 2004
Det er nu heller ikke fordi jeg løber ud og kaster mine i havnen

, men de sender da et signal. Om man vil det eller ej.
Tror bare det er DET urmærke folk der ikke ved noget om ure eller int. sig herfor forbinder med en masse negativt. Tænkte selv en del over det før jeg købte mit første.
•
Svar: 13
Tråde: 2
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Nov 2010
Hvad nu hvis man er en yngre kvinde der har købt et herre rolex... Hvor befinder man sig så? Det er jo egentligt et ret uanseligt emne at blære sig med. Det er vel alligevel de færreste som ved hvad eksempelvis et Panerai er eller et af de andre dyre mærker. Så det er vel i nogen tilfælde ligesom når man tager virkeligt dyrt undertøj på. Man ved selv at det er kvalitet og man nyder fornemmelsen af det uden af at der nødvendigvis er andre som SKAL se hvad man har...
•
jacob jensen
Unregistered
Nu er Rolex jo også et af de nemmeste luksus brand at pounde på i disse "krise" tider
alle kender det jo nærmest så de er sikker på at blive hørt.
Jeg tvivler dog på at det få en eneste Rolex ejer til at sælge sit ur eller ure
og lur mig om ikke Rolex endnu engang viser pæne sorte tal på ved næste gennemgang af regnskabet
Jeg kan ikke tage det særligt seriøst.
•
Svar: 1,761
Tråde: 50
Modtaget Likes: 328 i 198 svar
Givet Likes: 72
Tilmeldt: Dec 2011
Det er højest 1. linie værd det der....!! TOTALT TIL GRIN
-------------------------------------
Ure? - Lidt af hvert vel....
•
Svar: 596
Tråde: 42
Modtaget Likes: 41 i 21 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Feb 2010
Ja, det har jeg nu altid vidst (underbevidst)... og aldrig købt en Rolex. Jeg skal også nok lade være med at kigge efter dem nu, efter opklaringen. <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Citat:Så hvis man ikke lige er liebhaver – hvorfor så bruge så mange tusinde kroner på et Rolex-ur?
Nå, men det er så vel os, han mener her (mon ikke alle

).
Skift ur, når du står op!
•
Svar: 47
Tråde: 12
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: May 2004
uhh, ja der er jo 3 muligheder. Man kan være en usikker stakkel, en selvsikker pranger eller liebhaver. Dejligt at man har David og Poul til at hjælpe sig med "finde sig selv" <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
•