Svar: 4,458
Tråde: 283
Modtaget Likes: 3,255 i 1,132 svar
Givet Likes: 2,352
Tilmeldt: Dec 2011
Jeg har et lille program, der hedder "Atomic Clock", der linker op til et af de "atomure", der står rundt omkring i verden - om det er helt nøjagtigt, eller hvor megen forsinkelse, der er over nettet, ved jeg ikke.
Men hernede i Helmand har jeg købt et Suunto X10 Military ur med GPS. Når man slår GPS´en til, så synkroniserer det uret/tiden med uret i de sattelitter, som den finder. Det tager jeg som om, det er ret nøjagtigt
/Peter
"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
•
Svar: 2,535
Tråde: 210
Modtaget Likes: 2 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Jeg står altid op kl 6.30, så ved jeg hvad klokken er
•
Svar: 1,636
Tråde: 46
Modtaget Likes: 21 i 10 svar
Givet Likes: 1
Tilmeldt: Feb 2008
Debatteret her:
<!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.urforum.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=10045&p=87465&hilit=korrekt+tid#p87465" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=1&t=10045&p=87465&hilit=korrekt+tid#p87465</a><!-- l -->
•
Svar: 1,401
Tråde: 60
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2012
ClausT Skrev:http://www.timeanddate.com/worldclock/fu....html?n=69#" onclick="window.open(this.href);return false;
Jeg kan se, at det ur du linker til Claus går synkront med uret på min mac, som er sat til automatisk indstilling af dato og tid. Se nedenfor:
__________________________
De bedste hilsner
Lars Slettegaard
Omega Seamaster Diver 300 M
Casio G-shock
Seiko 5
•
Svar: 1,401
Tråde: 60
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2012
pbr Skrev:Jeg har et lille program, der hedder "Atomic Clock", der linker op til et af de "atomure", der står rundt omkring i verden - om det er helt nøjagtigt, eller hvor megen forsinkelse, der er over nettet, ved jeg ikke.
Men hernede i Helmand har jeg købt et Suunto X10 Military ur med GPS. Når man slår GPS´en til, så synkroniserer det uret/tiden med uret i de sattelitter, som den finder. Det tager jeg som om, det er ret nøjagtigt 
Ja, det bliver nok ikke mere nøjagtigt

Har fulgt din DS tråd med interesse. Håber at I har det godt dernede.
__________________________
De bedste hilsner
Lars Slettegaard
Omega Seamaster Diver 300 M
Casio G-shock
Seiko 5
•
Svar: 13,391
Tråde: 960
Modtaget Likes: 3,453 i 1,522 svar
Givet Likes: 754
Tilmeldt: Mar 2005
Jeg har altid brugt denne.
[url]"http://www.atomur.dk" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.atomur.dk[/url]
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Højreklikker på mit computerur - den helt normale windows klokke - vælger internet tid, og opdater - og den updater efter windows timeserver som er som et atomur.
Det holder ret godt - Faktisk opdaterer den jo selv hver dag, så en update vil max rykke et sekund. Derved har jeg mit gagdet liggende som analogur med sekundviser, og kontrollerer og stiller efter den. Er det bare til lige at sætte uret, og ikke for at ha 99% præcision - som lever jeg med den som den er - med sin daglige opdatering.
vh
•