Svar: 1,094
Tråde: 196
Modtaget Likes: 143 i 54 svar
Givet Likes: 9
Tilmeldt: Mar 2014
Så kom det med posten idag.
Superfedt ud - superstand - ikke meget poleret.
Godt køb, men jeg aner ikke hvad jeg skal stille på.
Når kronen er inde kan den inderste bezel drejes rundt ???
Der er GMT markering og D.L. ???
Det er for svært for mig

, jeg prøver at spørge på et internationalt Seiko forum.
Men uret er super. En god tung cushin model fra 71.
hilsen d.loncar
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Det er jo en gammeldagsmåde at vise det på - men sådan var det
Sæt Paris - Rome ud for det som klokken er og du kan se hvad klokken er de øvrige steder
Du kan også se at ud for Paris/Rome = Copenhagen/Denmark står 15 og ud for ex Hong Kong står 22 - det betyder 7 timers forskel - men så er der jo det med sommertid i Danmark, og så bliver virkeligheden idag 6 timers forskel - så om sommeren skal du trække en fra de steder der ikke har sommertid - Paris = København ud for ex kl 12:00 og så kommer Hong til at stå ud for kl 19 - bliver forkert om sommeren, men så trækker du en time fra den som ikke har sommertid og får kl 18 i Hong Kong når kl er 12 her og så er den OK
Når vi ikke har sommertid - så virker det fint at sætte Paris/Rome på kransen ud for det klokken er og læse hvad klokken er de øvrige steder - men så der der jo lige det med at det er nogen gange før og andre gange efter- Mere avancerede versioner har to farvet krans - som denne også har - men der vil den inderste og ex blå vise at det er før f.eks. Danmark og den yderste i rød vise at det er efter Danmark, men da denne har Paris i den yderste og Rom i den inderste (eller var det omvendt - doesn't matter), er det ikke taget det hensyn - så vidt jeg kan se
Lidt lettere med en mobiltelefon eller en computer, men ikke ligeså sjovt
Tillykke med uret
vh
•
Svar: 1,193
Tråde: 48
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jul 2006
GMT er Greenwich Mean Time (Greenwich = London).
D.L. = Date Line (lidt øst for NZ).
Som uret står på billede, ligner det, at GMT-viseren er sat til samme tid som viserne. Der bør være en måde, hvorpå du kan indstille en sekundær tid.
"Cultural diversity is as necessary for humankind as biodiversity is for nature!"
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Havde slet ikke set GMT viseren

- men det ændrer jo ikke det store ved forholdet mellem anden tid og DK tid - når det som beskrevet er sådan at beezel kan drejes med kronen i den ene stilling - og jeg tror ikke GMT viseren er en sådan, den viser så vidt jeg kan se simpelthen 24 timers visningen TROR JEG.
Jeg tror ikke den kan stilles separat men kun bruges i forhold til det drejelige beezel som mange andre GMT ure af den tid.
Bemærk at når beexel inserten står med 0 ud for kl 0/12 så viser GMT viseren netop det samme som den almindelige, nemlig kl ca 14 på det viste billede - Derved kan man stille beezel så det viser korrekt -ikke bare om det er 6 timers diff, men om det er 6 timer før eller efter eksempelvis Danmark??
Så kan man jo bare dreje det indre beezel så ex Hong Kong i 24 timers visning viser netop 6 timer mere end Danmark - og så virker den. En ret almindelig måde den gang tror jeg, jeg har selv lignende i ex Gallet flying officer
GT/Loncar??
vh
•