Svar: 41
Tråde: 17
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2008
Er det meget vigtigt, at der medfølger certifikat ved køb af Vintage Rolex?
Hensigten er for det første at spare lidt penge ved køb af et sådant ur. For det andet, er der noget over ure, der er lidt gamle men stadig i god stand.
Når det er meningen, at uret kommer til eftersyn efter købet, er de manglende papirer på uret noget der skal tænkes meget over?
/AW
•
Svar: 5,259
Tråde: 72
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Apr 2004
Det er mere reglen end undtagelsen at vintage Rolex IKKE har papirer med. Her taler vi ure med mere end 12-15 år på bagen. Det er ikke noget problem ved service.
Generelt syntes jeg at folk går alt for meget op i boks pg papirer. Det er som om, at uden det er uret højest sandsynligt stjålet eller en kopi
Faktum er bare, at almindelige mennesker som køber et Rolex ofte for forlagt boksen et sted de ikke kan huske, eller også ryger det ud under en flytning osv.
Mød sælger og vurder om han er en hæderlig fyr med forstand på ure. Få uret verificeret hos en Rolex handler, og vær glad for at det ikke var dig der tabte penge på de manglende papirer. Glæd dig over et fedt ur du har sparet nogle 1000 kr. på fordi det kom uden boks/papirer. Det er trods alt uret vi har på armen. Ikke boks og papirer
Dette gælder selvfølgelig kun for brugsure. Samler klenodier med boks/papirer er en helt anden snak.
/Mads
•
Svar: 41
Tråde: 17
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2008
Tak for indlægget, jeg kan sagtens følge dig. Har lidt samme mening - skulle bare lige blive bekræftet tror jeg
•
Svar: 1,193
Tråde: 48
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jul 2006
Jeg er delvis enig. De fleste mennesker er heldigvis rimelig hæderlige.
Men i en tid med mange hælervarer, og hvor en heldig tyv kan sælge på nettet indenfor få sekunder (prisniveauet er nemt at finde), er folk nok mere skeptiske.
Men selvfølgelig - køb sælger - så er der ikke problemer.
# Stefan
"Cultural diversity is as necessary for humankind as biodiversity is for nature!"
•
Jeg har aldtid brugt finger-reglen:
- Under 5 år gammelt - der skal være cert med
- Fra 5-20 år gammelt - afspejles i prisen hvis det mangler
- Over 20 år gammel - gå ud fra at cert er væk
Men det er nu lækkert når man finder noget med cert.
•
Svar: 5,077
Tråde: 304
Modtaget Likes: 148 i 90 svar
Givet Likes: 288
Tilmeldt: Sep 2005
Morgan, en dag må jeg altså se den pc skærm du har. Den må f...... være stor!
Mvh
Klaus
•
KlausM Skrev:Morgan, en dag må jeg altså se den pc skærm du har. Den må f...... være stor!
Mvh
Klaus
27"
•
Svar: 365
Tråde: 49
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2007
ja, man skal da have en 27", min egen er en Dell med 1920*1200 i opløsning.
Det gør det dejlig nemt at se detaljer på diverse billeder
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
smukt smukt eksemplar
vh
•
Svar: 6,268
Tråde: 32
Modtaget Likes: 3 i 3 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Hej Morgan
Top Dollar, superflot 5513
MVH Peter
•