Stål vs. titanium
#1
Hvad er jeres erfaringer med materialerne? Selvfølgelig er titanium meget lettere, men bliver det lettere ridset end rustfrit stål? Hvordan fjernes ridser i titanium evt.?
Svar
#2
Scotchbrite skuresvamp, blækviskelæder , vandslibepapir og meget mere kan restaurere en ridset overflade - men det kræver lidt øvelse & erfaring
Det er ikke kun hårdheden af base materialet , men også typen af
finish , der har betydning for hvor synlige ridser er.
Dårligste overflade til at gemme ridser i er spejlhøjsuperforkrometglans
(sider på Rolex kasser,når de er NYE <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> )
på sådan en overflade kan man se alt !
En ensartet satinfinish kan skjule ridser som er nøjagtigt paralelle til
satinens retning - skrammer i alle andre retninger vil stå som bøjet i neon.
Den bedste overflade til at camouflere ridser og skrammer er den som uret automatisk får ved dagligt brug, det netværk af mikroskopiske ,
OK, og lidt større <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> ridser & skrammer i et tilfældigt mønster er suverænt til opgaven.
OG så gir det krydderen lidt karakter - <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Så : I teorien er høj hårdhed lig med ridseresistens - og i praksis er der flere faktorer der spiller ind -
og helt for egen regning: lad være med at sende uret til polering i tide og i utide - det ER et skråplan - korrekt udført eller ej

Og så er der ellers lidt materiale data - -

18 carat red gold - 165 HV.
Grade 2 titanium - 165 HV. ( IWC Porsche 2000 - presumably with some sort of nitriding )
90/10 Platinum / Iridium - 190 HV.
18 carat white gold - 200 HV.
316L stainless - 200 HV. (common case material)
904L stainless - 200 HV. (rolex case material)
Grade 5 titanium - 350 HV. (IWC Aquatimer)
HV = hardness Vickers
You have to be careful with the precious metal figures, tiny
differences in alloy & degree of cold-rolling can have a big
impact on the final hardness.
Also, wear resistance & hardness do not always follow each other,
abrasive particles tend to embed in the softer metal and then
happily grind away on any hard parts they contact.
The stainless steel grades 316L & 904L are very nearly
equal regarding hardness & tensile strength , they are
both cleared for biomedical purposes in spite of the
high nickel content (15% / 26% )
What separates the two steels is the resistance to
chemical stress - if you wear your watch while swimming
in boiling acid , the 904L will come out slightly
superior to 316L.
The titanium grades you are likely to encounter in the
watch business is gr.2 (aka "commercial pure")
and gr.5 (al6v4)
There seem to exist a myth about titanium parts
"welding" together in time - one explanation might
be that gr.2 is notorious for seizing / galling
particularly in a "blue on blue" encounter, i.e.
a gr.2 case with a gr.2 screw-on back.
The good and the bad news is that it will NOT
work loose - - -
Anti seize paste or no anti seize paste !
Grade 5 will usually cause no problems in that respect,
it is not more prone to seizing on itself than stainless
steel.
Always use a light film of anti seize (copperpaste etc.)
on the threads when assembling parts that are supposed
to be dismantled sometime !
Svar
#3
Jeg takker ydmygst! Det med højglans og ridser kender jeg alt for godt fra mine nuværende Oris og Altanus/Marinella. Jeg lurer lidt på, om jeg skal supplere dem med en Sinn 142 (stål el. titanium...), der for mig at se slår alle de Panerai, Breitling, Rolex, Omega, som "gud og hvermand" render rundt.
Svar
#4
aa
Svar
#5
Grade 1 titanium er 99.8 % ren titanium og ligger i trækstyrke & hårdhed
omkring 25 % under grade 2 (99.6% ren)
Det er dyrt & det er blødt - det er vel det eneste venlige man kan sige om 1'eren Icon_e_biggrin
Man ku få den mistanke at Breitlings marketing har trynet deres teknikere
og sagt at "grade 2 lyder sgu for billigt - lad os kalde det grade 1"
selvom de i lighed med flertallet i branchen alligevel bruger grade 2.
Bare et gæt - - - <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

Der er under ingen omstændigheder bearbejdningsmæssige fordele ved "bløde" metaller - tværtimod , håndtering & opspænding af emnerne i fræsemaskiner / drejebænke blir besværlig fordi man så nemt får deformeret et blødt emne - så der stilles yderligere krav til specielle opspændingsværktøjer osv. osv. - -

Grade 2 titanium kan man derimod køre med stort set de samme værktøjer og opstillinger som alligevel bruges til 316L rustfrit - de to materialer opfører sig ret ens ved bearbejdning
Svar
#6
aa
Svar
#7
Hej Alle

Jeg vil lige tilføje et par ord.

Mht. til Breitling, så kan man på deres hjemmeside se en sekvens som omhandler fremstillingen af deres urkasser. (ligger under "made by Breitling").
Her nævnes materialerne de anvender - nemlig 316L og Ti Grade 2.

Alt efter hvor man søger oplysninger om hårdheden så fremkommer der lidt forskellige oplysninger. Ti Grade 2 og SS316L + SS904 ligger i samme liga i mine gamle bøger samt de sites jeg benytter mig af på nettet (Grade 2 = 210HB og 316/904 = 217HB), mens andre sites beskriver at der dog er en lidt større forskel mellem disse. Så det kommer vel lidt an på hvor man søger.
Dog kan jeg tilføje at de oplysninger jeg er i besiddelse af nævner at Ti Grade 1 har en hårdhed på 120HB.

Alt i alt så kommer det jo an på hvad materialet skal anvendes til.

Til urkasser så rækker det vel med Grade 2 som Breitling benytter sig af.

TagHeuer benytter sig faktisk af en Grade 5.

For min egen del så her jeg som Bjørn selv nogle projekter hvor titan indgår. Til dig Bjørn må jeg bare sige at jeg er utrolig imponeret over dit arbejde med kassen som du viste frem for et stykke tid siden - er du blevet klar med den?
Hvis jeg ikke husker forkert så skrev du at det var Grade 5 som var bearbejdningsmateriale Icon_question Hvis det nu er tilfældet så er jeg endnu mere imponeret. Ikke at jeg skal stille spørgsmål ved dette og om du er sikker på at det er Grade 5 du arbejder med, men jeg har selv arbejdet med 5'eren - og sikke noget l**T at arbejde med. Det var ligeledes manuelle maskiner som jeg umiddelbart også husker på dine billeder at det var du også anvendte.
Jeg har drejet en del detaljer til min cykel i 5'eren, samt alle bolt ol. er ligeledes udskiftet til titan Grade 5.
Selve rammen er en Ti Grade 5 eller 6Al/4V om man vil, "Custom built" fra Litespeed i USA - den er nu ret lækker (hvis jeg selv skal sige det Icon_e_wink )

İmage
İmage


Det som gør at titaniums detaljer er lidt dyrere end andre er vel måden de bearbejdes på - for selve materialeprisen finder jeg ikke så pebret.

Ang. Seize så er dette et problem både i industrien men oz for mig privat, alle dele i titan SKAL smøres med et AntiSeize produkt, for ellers beskadeiges oxidlaget på delene og delene vil "svejses" sammen - jeg har selv fået fat i en ny pasta som er lavet på basis af titaniumoxid, så man slipper for de kobberbaserede og for ikke at tale om de som er baseret på nikkel.

Nu har jeg så et spørgsmål til. Ure som er i titan burde oz være udsatte for dette fænomen, men smøres de med et AntiSeize produkt i gevindsamlingerne Icon_question hvad gør du Bjørn Icon_question

Nå - nok fra mig i dag

Ciao Alle.
Svar
#8
Hold da k epsilon.... den Litespeed er da ualmindelig fed!! Har du også ben'ern til at træde den, eller er den mest til promenadekørsel? Du må have haft et svært valg mellem cykel og ur(e)... Icon_e_wink

Men hele den her titaniumsnak er jo vældig interessant. Jeg er ved at være nået dertil, at jeg dropper titanium som urmateriale, når det alligvevel ikke kan forventes at have en bedre hårdhed end stål. Min arm kan vist godt tåle at bære nogle ekstra gram stål.

Nu er det jo Sinn's model 142 jeg har kig på, og det bliver efter alt at dømme i stål. Men deres model 756 er jo lavet med en særlig "Tegiment"-overflade der åbenbart skulle være afsindig hård - tjek [url]"http://www.sinn.de/LEXIKON/lexikon-beitrag-003.htm">http://www.sinn.de/LEXIKON/lexikon-beitrag-003.htm[/url]. Andre producenter må vel have lignende hærdningsteknologier - eller hur?
Svar
#9
aa
Svar
#10
Hej

nej - jeg er faktisk licensrytter, så Litespeeden er ikke bare til promenadekørsel Icon_e_wink

Apropos titaniums ure, så stod jeg der i starten af sommeren og ville investere i et nyt ur. Jeg viste ikke om jeg skulle vælge et IWC eller et Rolex.
I Hamburg var jeg inde hos Wempe - utrolig god service - der havde de al tid i verden til at snakke og forklare, man sad ved små borde, som man nu gør ved de mere veletablerede forhandlere. Urene blev kastet op som om det var det en landmand der skulle til at sprede gylle. Så der sad man med en capuchino i den ene hånd (jojo, vi - min kæreste og jeg blev budt på kaffe og chokolade, der blev serveret i rigtigt fint porcelæn og på bakke) og ure for tusindvis af € i den anden. Der iblandt var de nye IWC Aquatimere, både Ti og SS. Det var den nye moddel som har den drejbare ”lynette” inde under glasset og hvor man drejer "lynetten" ved hjælp af en krone placeret kl. 4. Efter at have prøvet Sea-Dwelleren i SS og bag efter Aquatimeren i Ti - tja hvordan skal jeg beskrive det? - det var som om man sad med et totalt billigt snot ur på armen. Jeg ved godt at det er meget individuel følelse/oplevelse, men den manglende vægt oplevede jeg som en følelse af manglende kvalitet - jeg ved godt at det lyder tosset.
Jeg har det jo lige omvendt nå jeg har med cykler at gøre - hvor lav vægt og titanium jo er en drøm for de fleste cykelnørder.
Verden er underlig ik' <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Nej, Aquatimeren med de to kroner hhv. kl. 2 og 4 var utrolig lækker, de havde den oz i SS, men desværre så er SS modellen et par mm tyndere og skiven er ikke ligeså sporty som Ti modellen - hvorfor det så blev en Sea-Dweller (og det blev faktisk ved Klarlund at jeg endte med at købe).
Dog skal det også nævnes at de fleste Ti ure bliver leveret med den slebne finish – prøv at ta’ et kig i Panarai’s katalog og se hvor tamme titaniums modellerne ser ud i for hold til SS modellerne (håber ik’ at jeg nu står til øretæver Icon_redface ) – nej det er jo smag og behag. TagHeuer’s WL1180.FT6000 eller Kirium Ti5 om man vil, er i poleret titanium – det ser rigtigt godt ud! Er oz blandet med lidt kulfiber, som fuldender designet.

Hej og ciao Icon_e_biggrin
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)