Udgift.. På udgift... På udgift
#1
For nyligt har jeg købt er PAM305 til en "masse" penge. Det er fint. Jeg kendte prisen i forvejen.

Dertil kommer så, at jeg skal spendere ca 5k hvert 4-5 år på service. Well... Ok så...

Ved købet fik jeg at vide, at jeg skal regne med, at gummiremmen har en levetid på et år (pris for rem: ca 1.000 kr), så den skal jævnligt udskiftes.

Endelig kan jeg forstå, at et ur gerne skal forbi urmageren hvert år inden badesæsonen for at sikre, at DYKKERuret kan "holde til" at komme i vand.

Dvs en pris på 2k plus "tætningssikring" HVERT år. Det virker umiddelbart af mange penge...

(Det er sgu dyrt at rejse på "1. klasse" :) )
Svar
#2
Ja, livet er hårdt....
Svar
#3
Jeg vil nu ikke kalde et pam for første klasse <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Derudover kan du jo bare købe en anden gummirem på 24mm, den burde passe fint. service hver 4. år er måske også i overkanten, især når du har andre ure du bruger.

Men selfølgelig koster det lidt at holde et mekanisk ur igang. Hvis ikke man gider betale det kan man jo bare kigge på sin iPhone <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Svar
#4
Hmm lyder godt nok også af meget for et panerai?

For mit 243 gav jeg 2800 for service hos klarlund ganske vist et ETA værk frem for in-house..

Men mener bestemt at prisen ekspidienten gav for en trykprøvning ikke var særlig høj... og at det var en gang hver 2-3 år... ?
Svar
#5
Jeg tror ikke du får Halse til at lave service for noget mindre end halvdelen af kr. 2.800........
Svar
#6
Kristofferj Skrev:Jeg vil nu ikke kalde et pam for første klasse <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Alt er relativt, og netop derfor skrev jeg "1. klasse" i " " :) Mange vil nok betragte et ur til +50.000 for "1. Klasse";)
Svar
#7
Det er da stadig billigere end service på en bil -

Jeg tror ikke det er nødvendigt at få det teste hvert år inden sæsonen går igang - det skulle da lige være at hvis det så tager vand ind, at de dækker udgifterne ?
Anders 


Rolex Explorer 2 ref 216570 - Victorinox Inox - Seiko Orange Monster - Citizen divemaster "Pingo" - Casio G-Shock GD-110-1ER - Omega De Ville 1969
Svar
#8
Om det er første eller anden klasse er jo lidt ligemeget, men jeg tror din beskrivelse af service er kendt af de fleste, men jeg har tit tænkt på hvor mange der overholder disse service-anbefalinger.

Har man flere ure at vælge imellem, så er der allerede her en grund til at der går længere tid i mellem service og skulle det komme til trykprøvningen, så er spørgsmålet om hvor mange der faktisk når ned på de dybder osv. osv.

Hvad remme eller lænker angår, så er der på nogle mærker ikke meget andet at gøre end at vælge de originale, så det er vel også okay at der skal skiftes, som på så meget andet Icon_e_wink

Noget der har fået mig til at tænke på de mærker der trods alt bruger standardværker fra ETA eller andet, her kan det vel ikke svare sig at skille og rense, men et helt nyt kan vel være en bedre og billigere løsning, eller er det helt ved siden af.

Hvis man kigger tilbage i tiden, så er der fler af de ældre mennesker som jeg har spurgt til, der fortæller at de ikke har fulgt service, men uret er båret gennem mange år og går stadig fint, som de siger....ikke at det skulle have ændret sig, med service, men tror i ikke at man dengang har haft et lidt mere afslappet forhold til den slags...??

Ellers er det bare lækkert med en Pam og jeg har dage hvor savnet melder sig til et Pam og det skal jeg nok nå at få igen <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->

Jeg kunne måske godt tænke mig et nyere Pam....jeg har jo lidt kig på denne, som er til en kanon pris og med læderrem er den nu ikke så ringe endda.

[url]"http://www.ct-watches.dk/component/hikashop/product/570-panerai-pam-236-daylight" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.ct-watches.dk/component/hika ... 6-daylight[/url]

Vh. Michael
Med venlig hilsen Michael

Elsker når ure kommer med en historie
Svar
#9
Jeg mener et alm. service koster omkring kr. 1.500....
Svar
#10
Herovre på "øen" tager de lige under 2k for et "uautoriseret" service. Jeg gav 1800,- for et Co-Axial hos Mølbak for 1,5 år siden.
Klarlund har priser der ligger over, men deres "setup" kræver altså også at der kommer nogle kroner i kassen.
Men man kan skam få også god og billig service derinde. Jeg har flere gange være forbi med småjobs, hvor de lige klarer det med et smil og uden beregning mens man venter.

Mht. at få testet sit ur inden badesæsonen, så gør jeg det årligt. Har man et fint forhold til en urmager tager det ingen tid og udgiften er småpenge.
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)