Jeg hører nok til dem der lægger meget mere vægt på slutresultatet end fremstillingsprocessen, som jeg alligevel ikke rigtig har en faglig baggrund til at vurdere.
Men en meget, meget væsentlig del af slutproduktet er jo også design og materialevalg. Noget der ser godt ud, er eksklusivt og som holder - eller ældes med ynde.
For mig er det vigtigt at en brugsting kan ældes med ynde. Jeg ved ikke hvordan jeg kommer det nærmere, men det er jo tydeligt at et double ur ikke ældes med ynde, mens et guldur gør. En smuk dykkerkrans kan ældes med ynde hvis den langsomt bliver dybere i gløden/farverne samt hvis der kun kommer små ridser, ikke hak og ikke krakeleringer.
Jeg er usikker på om et moderne ur som fx. Mit Omega De Ville Hour Vision vil ældes med ynde - eller bare se forslidt ud efter fx 10 års konstant brug. Måske vil det bare se ud som nyt - stort set, hvilket jeg ikke rigtig ved om jeg synes om.
Men jeg har også svært ved at se "Dark side of the moon" ældes med ynde. Jeg kunne være bekymret for at det ville ende med at blive grimt

Er nok en smule skeptisk overfor nye materialer, men selvfølgelig må man give det alle chancer <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Vh baun