Svar: 2,356
Tråde: 261
Modtaget Likes: 6 i 4 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Tak for gennemgangen, Claus. Det bragte en del dejlige minder frem, da jeg jo gik rundt i samme område for mindre end to måneder siden. Jeg stod således foran AP-butikken en tidlig morgen - desværre før butikken åbnede. Og så besøgte jeg IWC-butikken, som jeg var MEGET betaget her. Flot lokale og super service. Her prøvede jeg to af de ure, som du har afbilleder; Ingenieur titanium Dual time og det keramiske pilotur (af de ure, var jeg mest til førstnævnte). Wempe gik jeg forbi flere gange, men hver gang, jeg kom forbi, var butikken ved at lukke, og urene var i færd med at blive fjernes fra ruderne. Jeg besøgte også Paneraibutikken, som ligeledes var en rigtig god oplevelse.
•
Svar: 349
Tråde: 60
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 4
Tilmeldt: Jul 2013
Super reportage. Godt nok nogle lækre butikker og ure, man bliver jo helt forpustet <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
Med venlig hilsen
Borgbjerg
•
Svar: 13,391
Tråde: 960
Modtaget Likes: 3,453 i 1,522 svar
Givet Likes: 754
Tilmeldt: Mar 2005
cfnissen Skrev:Vi prøver her - og det er totale skodbilleder. Jeg mener, at det var disse, der stod ved siden af 15202 (de har samme baggrund)


Ved et af dem stod et lille skilt med 'Boutique Edition'. Kan se at jeg ikke har fået det med.
Det er de tre skivevariationer af 15400 (blå, hvid og sort) som har afløst 15300 og som nu er 41mm imod tidligere 39mm som du også er inde på.
Den blå kan ikke længere købes via AD men kun via deres egne butikker så mon ikke det er den de refererer til som boutique edition?
•
Svar: 7,824
Tråde: 363
Modtaget Likes: 2,357 i 1,338 svar
Givet Likes: 1,829
Tilmeldt: Dec 2011
Ligner super fed tur tak for at du deler det med os Claus
Skulle jeg leve en anden urtosse's liv skulle det sgu være dit  <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
Er helt enig i at de FPJ er for fede
men der er jo ikke noget på de billeder man ikke gad at eje
Yoshikazu Akahane. 28/+50.
•
Svar: 2,149
Tråde: 222
Modtaget Likes: 3,662 i 1,101 svar
Givet Likes: 6,292
Tilmeldt: Aug 2012
Stensbjerg Skrev:Ligner super fed tur tak for at du deler det med os Claus
Skulle jeg leve en anden urtosse's liv skulle det sgu være dit <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
Er helt enig i at de FPJ er for fede
men der er jo ikke noget på de billeder man ikke gad at eje 
Hej Jacob,
Ha. Det er rigtigt. Der var ikke noget man ikke kunne klare sig med
Tak,
Claus
•
Svar: 1,986
Tråde: 66
Modtaget Likes: 13 i 11 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2012
Kim kom mig i forkøbet med svar. Det er den blåskivede version af 15400, der kun kan købes i AP Flagship stores og ikke hos alle deres AD's. Så lad os kalde det en semi-boutique-edition, idet modellen som sådan ikke er limiteret og "speciel" i forhold til det alm. 15400, men blot kan købes i et antal begrænsede butikker world wide.
/Mads
•
Svar: 2,149
Tråde: 222
Modtaget Likes: 3,662 i 1,101 svar
Givet Likes: 6,292
Tilmeldt: Aug 2012
TimeToWatch.dk Skrev:Kim kom mig i forkøbet med svar. Det er den blåskivede version af 15400, der kun kan købes i AP Flagship stores og ikke hos alle deres AD's. Så lad os kalde det en semi-boutique-edition, idet modellen som sådan ikke er limiteret og "speciel" i forhold til det alm. 15400, men blot kan købes i et antal begrænsede butikker world wide.
/Mads
Yep. Jeg tror, at I begge har ret. De kalder den selv en 'Boutique Edition', markeret med små skilte ved siden af de forskellige modeller det drejer sig om. Dem om det.
15202 var superflot og god at have på armen, men den fik det nu ikke til at klikke for mig. Der mangler lige et eller andet.
Claus
•
Svar: 13,391
Tråde: 960
Modtaget Likes: 3,453 i 1,522 svar
Givet Likes: 754
Tilmeldt: Mar 2005
Du må ud og investere i et FPJ Claus
•
Svar: 2,149
Tråde: 222
Modtaget Likes: 3,662 i 1,101 svar
Givet Likes: 6,292
Tilmeldt: Aug 2012
KimT Skrev:Du må ud og investere i et FPJ Claus 
Well, lad os se hvad der kommer med FedEx på onsdag...
Claus
•
Svar: 13,391
Tråde: 960
Modtaget Likes: 3,453 i 1,522 svar
Givet Likes: 754
Tilmeldt: Mar 2005
Halløj - der er ikke langt fra tanke til handling 
Jeg glæder mig til at se/læse mere.
•
|