Rolex Datejust II vs Rolex Submariner
#1
Side-by-side billeder af Rolex Datejust II 116300 (41 mm) og Rolex Submariner 16610 (40 mm). Hvis man kigger på kasserne på de to ure, kan man se, at kassen på DJ II er bredere især ved hornene. Lænken er 21 mm bred ved hornene, Sub'ens lænke er 20 mm bred ved hornene. Når man har Datejust'en på, har man et ur på med meget mere presence på armen, det føles som om uret er meget større end Sub'en, ihverfald væsentlig mere end den éne millimeter antyder. Men det er altså bl.a. kassens bredde ved hornene, som gør det, der smaller Sub'en mere til.

İmage

İmage
__________________________
De bedste hilsner
Lars Slettegaard

Omega Seamaster Diver 300 M

Casio G-shock
Seiko 5 
Svar
#2
Den Datejust er super fed, Lars Icon_cool Og sjovt at se, at uret lige på ser langt større ud en Sub´en, men at de på siden er mere lig hinanden i størrelsen.

Bær dem begge i godt helbred Icon_drinks
De venligste hilsner, John
Svar
#3
Joepete Skrev:Den Datejust er super fed, Lars Icon_cool Og sjovt at se, at uret lige på ser langt større ud en Sub´en, men at de på siden er mere lig hinanden i størrelsen.

Bær dem begge i godt helbred Icon_drinks
Tak John. Jeg er desværre nødt til at sælge Sub'en nu, hvor Datejust'en er kommet ind.
__________________________
De bedste hilsner
Lars Slettegaard

Omega Seamaster Diver 300 M

Casio G-shock
Seiko 5 
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)