Whow - det er en spændende bagkasse !!!
Har du prøvet at google "Andorra Chap Mata" ref. 294053 ?
Men det kan også være, at "Chap Mata" og det graverede "øje" har en helt anden og selvstændig betydning ........... det er i hvert fald lidt spændende !!
Ved at google fandt jeg frem til en obskur Wiki reference på tysk, der lyder således:
"Chap mata Tapam (Mohisch: Berg, der an der Seele frißt) ist ein hoher Tafelberg in der nördlichen Hälfte des Regengebirges. Er ist für die Waldmenschen der Umgebung Tabu. Dieses Tabu dürfte mit der Existenz von H'Rezxem, einer verborgenen Echsenstadt, zusammenhängen. Diese ist nur über eine den Berg hinaufführende Treppe zu erreichen."
"Das Regengebirge ist ein etwa 400 Meilen langer, dicht bewaldeter Gebirgszug auf der Meridianischen Halbinsel. Er zieht sich vom Loch Harodrôl bis zum Quellgebiet des Mysob. Bedeutendster Berg ist die zweigipflige Helasgabel, die sich 6300 Schritt über das Meeresniveau erhebt."
Løst oversat betyder det, at "Chap Mata Tapam" betyder "Bjerget som æder af sjælen" og er et højt tafflebjerg i den nordlige halvdel af "Regnbjergene", som er en ca 400 mil lang, tæt skovbevokset bjergkæde på den Meridianiske halvø. Bjerget er tabu for egnens skovmennesker. Dette tabu har formentlig sammenhæng med eksistensen af H'Rexem, en skuldt by de rkun kan nås over en trappe, der er skjult i bjerget. Det strækker sig fra Loch Harodrôl til Mysob´s kilder. Det mest betydningsfulde bjerg er "Helasgaffel" som har 2 tinder og som hæver sig 6300 skridt over havoverfladen.
Referencerne peger på en mytisk sagnverden eller lignende:
https://de.wiki-aventurica.de/wiki/Chap_.../Abenteuer
https://de.wiki-aventurica.de/wiki/Regengebirge
Gad vide, om uret har noget med dette at gøre ??