Hjælp til køb af et Citizen JP2000-08E ("Pingo"-dykkerur)
#1
Hej alle

Jeg håber at nogle af Jer kan hjælpe en mand, der er noget uvidende på dette område.

Jeg har kig på følgende ur: Citizen JP2000-08E ("Pingo"). Uret er et klassisk dykkerur, dog er jeg lidt i tvivl om hvor jeg evt. skal købe det.

Kigger man på <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.urskiven.dk" onclick="window.open(this.href);return false;">www.urskiven.dk</a><!-- w --> - fås det til 3.500 ([url]"http://www.urskiven.dk/product/Citizen/Citizen-Aqualand-Classic-JP2000-08E-Pingo" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.urskiven.dk/product/Citizen/ ... -08E-Pingo[/url])

Dog har jeg fundet det på en side der hedder <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.web-ur.dk" onclick="window.open(this.href);return false;">www.web-ur.dk</a><!-- w -->, til 1.000 kr. billigere ([url]"http://web-ur.dk/shop/citizen-jp2000-08e-pingo-201p.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://web-ur.dk/shop/citizen-jp2000-08 ... -201p.html[/url]) Er der nogle af Jer der kender denne side og evt. kan sige "god" for den ??

Alternativt fandt jeg det på nettet, men er dog i tvivl om man skal betale told/mer afgift hvis jeg f.eks. køber fra denne side: [url]"http://mywatcheshub.com/citizen-promaster/citizen-men-promaster-scuba-diver-sport-watch-nib-jp200008e-p-6075/" onclick="window.open(this.href);return false;">http://mywatcheshub.com/citizen-promast ... 8e-p-6075/[/url]

Det er det billigste jeg indtil videre har kunne finde.

Håber I kan hjælpe med at give gode råd ang. et evt. køb.

Vh. Den søgende mand
Svar
#2
Jeg ville vælge web-ur.dk fordi det faktisk blot er en webshop og der er en forretning bag

[url]"http://web-ur.dk/shop/profile.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://web-ur.dk/shop/profile.html[/url]

de andre er US sites, så vidt jeg kan se, og der kommer told og moms oveni

Men et mega solidt ur - har selv et og det er med på surf, snowboard, basket ferier og klarer alt
Svar
#3
Hej og velkommen til.
Brug flittigt søgemaskiner - en Pingo kan altid købes i DK for mellem kr. 1.500 og 2.500 og den billigste i EU var en hollandsk sælger på bugten (eBay) med nye JP2000-08E´s for ca. 170 euros (har desværre ikke link / brugernavn mere).
DK netbixer er som udgangspunkt OK og er man i tvivel, står de fleste på TrustPilot.
En eBay-sælger med flere hundrede eller mere +feedbacks og rating over 98% og PayPal som betalingsmåde, behøver man ikke være bange om ! (han frygter dig og din evt. uregnelige reaktion / feedback mere end du frygter at han vil løbe med dine 170 euros <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> - så urimmeligt har eBay blevet for sælgere...).
Held og lykke og husk at smide et indlæg når du har handlet.
Hilsen John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#4
Hvor kan en Pingo købes for 1500?
Svar
#5
Jeg ved det ikke - altså, lige pt. Men de billigste Pingo´er blev solgt nogle år tilbage fra en urforretning i Valby (?) i en kampagne for kr. 1.495 (deres normal udsalgspris var / er kr. 2.495).
Så sent som to - tre uger siden holdte en meget ordinær urforretning i Herning udsalg og der blev solgt et - par Pingo´er for kr. 999 / stk.
Der har været ligeledes andre, altid kampagner, udsalg osv.
Jeg hørde lige at man kan finde pt. den billigste Pingo fra en dansk netbutik pt. for kr. 2.499, men siden jeg ikke søger en (mere), kan desværre ikke huske, hvem det er.
Ved brug af Google kommer du langt.
Priserne varierer hurtigt og derfor, finder du et godt tilbud, er det bare at slå til.
Mest sandsynligtvis, de er udsolgte hurtigt.
Søg på http://www.eBay.co.uk eller http://www.ebay.de + den hollandske bugt - der er nogen gang meget, meget billige nye Pingo´er.

Hilsen & held og lykke - John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#6
Tio Malo Skrev:Jeg hørde lige at man kan finde pt. den billigste Pingo fra en dansk netbutik pt. for kr. 2.499, men siden jeg ikke søger en (mere), kan desværre ikke huske, hvem det er.


Linket længere oppe i tråden fra web-ur.dk viser til en Pingo for 2.495,- Icon_e_wink

http://web-ur.dk/shop/citizen-jp2000-08e...-201p.html
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#7
Har du så for købt et Pingo fra et af det steder? Hvis ja! hvordan gik det?
Svar
#8
Der er et billigt her: http://timegeeks.dk/index.php?id=43&sear...ails=14062
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)