Anbefalinger til solidt arbejdsur, med kraftig alarm.
#11
Jeg vil anbefale et G-Shock: Det billigste i den klassiske model: DW-5600E-1VER. Meget behagelig størrelse.
Er dette "Off-Topic"?
Svar
#12
Tio Malo Skrev:@ Peter - prøv en billigt aftermarketremme - den er noget mere blød.
http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll...OC:US:1123
Hilsen John


Hey, fedt tip !!

Tak skal du have John - 1 stk er straks bestilt hjem (den kan kun være blødere !!) Icon_e_smile

Ser også ud til, at man slipper for de irriterende metal-remholdere til rem-enden, som er på den originale !! Icon_e_confused

Til under DKR 100,- incl. forsendelse, så er det et røverkøb !!
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#13
Tak for tilbuddet, men bor på Lolland, så det er en lidt for lang køretur.

Bo

pbr Skrev:
changnoi Skrev:Kan dog ikke huske hvor høj alarmen lyder, men det findes der jo råd for Icon_smil

Mange tak for de fine svar/råd, det var lige det der sku' til.

Bo


Ved ikke, hvor du bor henne i landet, Bo - men hvis du er indenfor alm. kørselsafstand fra Viborg, så er du velkommen til, over en kop kaffe, at lytte til alarmen på mit Pingo og at prøve det på armen.

Det er ikke til salg (er købt i MOB Price i Afghanistan), men hvis du har interesse i at have uret på armen, inden du køber, så er du velkommen.

Tror, at alarmen lyder nogenlunde ligeså højt som på de fleste ure - det kan nok ikke overdøve en Bosh-hammer, men........... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
what's watch ? ooh such much
Svar
#14
@ Jesper: Du har en pointe ang. Pingo´s "kringlerkroger"... og jeg indrømmer gerne at her spillede mine æstetiske idiosynkrasier ind i den grad (= G-Shock er sikkert super, men... øh... den ser ud ad h..... til - sorry, bare min mening <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> ).

@ Peter, la´ mig venligst høre, hvad du synes om remmen når den er på plads.

Hilsen John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#15
Tio Malo Skrev:@ Peter, la´ mig venligst høre, hvad du synes om remmen når den er på plads.

Hilsen John

Det skal jeg gøre - både med billeder og indtryk af remmen. Jeg har fået at vide, at den er afsendt fra England den 12.2., så den må lande her i DK i løbet af denne uge Icon_e_smile
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#16
Smag er heldigvis forskellig.

Jeg synes G-shock ure er fede og passer perfekt til mange opgaver.

Jagt, aktiv sport, alm fritidsbrug, strandbrug, gør det selv arbejde, saunabrug Icon_mrgreen

Tilbehør til jakkesæt eller habitjakke er ikke nogle af dem.

Pbr: ved du hvor længe man skal koge en gummirem for at den forbliver blød?
Mvh Kim 
Svar
#17
avantismo Skrev:Pbr: ved du hvor længe man skal koge en gummirem for at den forbliver blød?


Så vidt jeg husker, så skulle de ikke direkte koge - man skulle bringe en gryde vand i kog, tage den af komfuret og så, når den var holdt op med at spilkoge, dyppe remmen i 20-30 sekunder.

Jeg skal dog sige, at det har ikke virket for mig - hverken på Pingo remmen eller andre gummiremme. De er ikke blevet mærkbart blødere af det.

Måske er det mig, der er en tøsedreng - men jeg turde altså ikke bare dumpe dem i gryden og gennemkoge dem i en times tid !! Icon_mrgreen

Nogen, der har en anden erfaring med blødgøring af stive gummiremme !??
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#18
Jeg har kogt gummiremme, bare sådan 2-3 min, gør dem dejligt bløde:)
Svar
#19
Ok.

Tak for info. Jeg har prøvet at dyppe dem i kogende vand, men det har ikke rigtigt virket.

Prøver at koge dem et par minutter.
Mvh Kim 
Svar
#20
avantismo Skrev:Ok.

Tak for info. Jeg har prøvet at dyppe dem i kogende vand, men det har ikke rigtigt virket.

Prøver at koge dem et par minutter.


Yep - det samme her !!!

Kunne være, at man skulle prøve, at give dem lidt mere tid i vandet Icon_e_wink
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)