Svar: 588
Tråde: 108
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Jeg sælger en vare på Dba.
Potentiel køber skriver til mig:
"Jeg er interesseret i at købe denne vare. Jeg køber for
min søn .. Angiv hvordan du ønsker, og hvordan man kan være
betalt, jeg foretrækker bankoverførsel eller paypal. Jeg bor i
Amsterdam, Holland Det er nemt og sikkert!
Tak og svar venligst.
Jeg vil være ansvarlig for skibsfarten"
Beskeden virker lidt besynderlig på mig.
Hvis jeg beder vedkommende om at lave en bankoverførsel til min konto, og jeg aftaler med vedkommende, at jeg sender varen, når jeg kan se pengene på min konto - så er der vel ingen problemer - eller?
Jeg har kontaktet mit pengeinstitut for afklaring af ovenstående, men fik et lidt svagt svar.
Hvad mener i?
Med venlig hilsen
Christian
•
Svar: 13,391
Tråde: 960
Modtaget Likes: 3,453 i 1,522 svar
Givet Likes: 754
Tilmeldt: Mar 2005
SCAM...........
Hvis man kigger på teksten, så er jeg sikker på at det er fusk.
Nu ved jo ikke hvor dyr en vare, du sælger, men jeg ville springe fra.
Mht. bankoverførelse, så ved jeg det ikke, men jeg mener at huske at det har været oppe og vende før.
Og der var nogle der havde dårlige erfaringer
Pas på
•
Svar: 1,094
Tråde: 151
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Apr 2004
Da det er en køber der skriver at han foretrækker bankoverførelse, så er problemet jo ikke større end at hvis han indbetaler så har han betalt og købt et ur.
Men vær opmærksom på om indbetalingen er en bankoverførelse eller en check indbetaling, det sidste er et ofte benyttet svindel nummer da manglende dækning eller falsk check først opdages senere.
Det ligner en google translate oversættelse ;O)
•
Svar: 588
Tråde: 108
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Jeg fik ikke lige nævnt, at det er et kamera, som jeg sælger.
Men -
Hvis jeg beder vedkommende om at lave en bankoverførsel til min konto, og jeg aftaler med vedkommende, at jeg sender varen, når jeg kan se pengene på min konto - så er der vel ingen problemer - eller?
Med venlig hilsen
Christian
•
Svar: 6,129
Tråde: 559
Modtaget Likes: 151 i 91 svar
Givet Likes: 29
Tilmeldt: Apr 2008
Hvis du kun oplyser IBAN kontonummer og bankens BIC/SWIFT kode, så kan jeg ikke se, at du kan blive snydt. Og som du selv siger, så sendes kameraet først, når pengene er på kontoen
De venligste hilsner, John
•
Svar: 120
Tråde: 20
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Sep 2012
Scam. Han ender sikkert med at du skal betale med Western Union eller PayPal (på trods af, at han har skrevet bankoverførsel, der skal nok komme en undskyldning). Desuden skal det købes til hans "søn" som sikkert bor i Nigeria... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
•
Svar: 6,129
Tråde: 559
Modtaget Likes: 151 i 91 svar
Givet Likes: 29
Tilmeldt: Apr 2008
Vi afventer med spænding afsnit to, Christian
De venligste hilsner, John
•
Svar: 1,025
Tråde: 70
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jun 2012
HOLD DIG VÆK...
Han skriver "denne vare", hvem skriver nogensinde det ud over en fusker, der har lave et standart brev.
Når de er igang, så får jeg måske 15-20 mail med 100% samme tekst inden for halv time på forskellige ure.
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
DanielG Skrev:Scam. Han ender sikkert med at du skal betale med Western Union eller PayPal (på trods af, at han har skrevet bankoverførsel, der skal nok komme en undskyldning). Desuden skal det købes til hans "søn" som sikkert bor i Nigeria... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
det ville jeg også sætte mine penge på. Elendig google oversættelse - far køber for sin søn (rørende) og sådan et kamera kan man jo slet ikke få i Amsterdam og omegn - og han læser jo altid med interesse DBA.
Jeg kan ikke lige se der kan ske det store, men jeg tror ikke meget på at du får kontanter ind på kontoen, men du sender jo ikke før din bank har garanteret dig, at det er penge som ikke kan trækkes tilbage.
Eneste resterende risiko er hvidvaskning (veksling af svindelpenge eller stjåle fra cash til kamera, og siden retur til penge), men det lyder som en lidt søgt fremgangsmåde.
follow up ønskes
vh
•
Svar: 1,427
Tråde: 84
Modtaget Likes: 4 i 4 svar
Givet Likes: 6
Tilmeldt: Jan 2012
"Jeg vil være ansvarlig for skibsfarten"
skibsfarten => shipping => shipment => forsendelse....en rigtig auto-oversættelses-fejl!!!!
Stay clear!
"It's better to have a need-not, than to need a have-not"
IMHO
John
Seiko MM300 + "Atlas"
Omega 2xSpeedmaster + 2xSeamaster
Looking for: Fundings
•
|