Vis mig dit nye ur tråd - her må der ikke være gentagelser.
Jeg har to Tissot PR 516 Electronic, hvis Du er interesseret (og Du er deltager) kan jeg bringe dem til UR11, så kan Du prøve at kigge på dem. Jeg har ikke været i stand til at varme op med dem endnu.

Mit nye ur er en yderlig Nivada Chronomaster, med en sjælden Yacht-Timer skive og Valjoux 23:

İmage
İmage

Købt fra en meget meget venlig kontakt i Italien (dog via ebay). Den stakkels gut har besluttet at finde sig en chronograph med 3 subdials og er nød til at sælge et par stykker. Det er egentlig interessant, sælgeren til de to andre chronografer jeg har købt lidt tid siden havde den samme forklaring. Jeg forstår det ikke, jeg kan bedre lide 2 subdials, det virker mere harmonisk. Det er ikke symmetrien jeg synes der mangler, men skiven er så overfyldt. Det er i hvert fald godt for mig, siden ure med Valjoux 72 (f.x.) er utrolige dyre.

God tilstand. Det der "inlay" i drejeringen (undskyld mit dansk, det er isært fagudtryk jeg har stor besvær med) er blevet nygjort af en specialist i Milano (50 Euro). Det havde jeg nu ikke investeret, originalet var med i pakken og viser ikke værre patina end på min anden Chronomaster.
Skift ur, når du står op!
Svar
Omega Seamaster 300M. Købt januar 2011.
Med venlig hilsen

Borgbjerg
Svar
Har købt et Omega fra 1951. Kasse i 14 kt. guld. Diameter 36mm. Caliber 265. Perfekt stand Icon_e_biggrin
Med venlig hilsen

Borgbjerg
Svar
Så enkelt og smukt kan det gøres. Tillykke med en klassiker.

vh Baun
Svar
Her er min nye Chronograph Icon_e_smile

İmage

Her in natura

İmage

Og her et fælles foto

İmage
Vh AndersSC
Svar
Sprinter Skrev:Her er min nye Chronograph Icon_e_smile

İmage

Her in natura

İmage

Og her et fælles foto



İmage


Ser meget fin ud. Tillykke Icon_e_smile

Jeg kender ikke dette urmærke (jeg kender kun de mest kendte). Hvor har du fundet frem til det ?
vh Hans Henrik
Svar
Tak for det.

Det er et Schauer Edition 10.

Det kommer fra et lille tysk firma, hvor chefen, Jörg Schauer selv står for en stor del af produtionen, som er på maks. 500 ure pa.

Urene er i Tyskland kendt for en meget flot finish og det forstår jeg nu Icon_e_smile

Jeg har længe været lun på et af hans ure, og bestilte mit i efteråret 2010.

Jörg Schauer startede firmaet i 1995 og er også indehaver af Stowa.
Vh AndersSC
Svar
Dette <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

İmage
Svar
En længe savnet ven, er kommet i hus igen.....

İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
Svar
Fed Breitling, Claus. Den kan jeg godt forstå, at du har savnet Icon_e_wink
De venligste hilsner, John
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)