Rolex price rise
#1
I have just heard that Rolex have a price increase of 7% from 1-10-10.Can anyone on this blogg confirm this? Willy
Svar
#2
Den 1. september kom den nye prisliste, og priserne er steget ca. 5-10%. Det er lidt forskelligt hvor meget hver enkelt model er steget.
İmage
Svar
#3
mange af de sport modeller stiger nærmest 10%
fx Daytona SS 64.400, Milguass LV 44000, DS 60800 Icon_e_surprised
Svar
#4
Tænk lige på valutaen
De er nødt til at hæve prisen for at få samme frank ud af det.
6 Oktober sidste år skulle der 4,9 DKK for at de fik 1 CHF ud af det - nu skal der 5,5 DKK - og det gælder jo i Euroland også.
Det ramte spekulanter i CHF men rammer jo også urfabrikkerne generelt imod Euroland
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#5
Ingen tvivl om at en stor del af stigningen skyldes CHF. Som John skriver er den steget markant det seneste år, hvilket jo retfærdiggør en stigning, hvis Rolex ellers skal lave samme omsætning som tidligere. Spørgsmålet er så hvordan stigningen påvirker salget? Den gamle sang om at en stærk valuta kan begrænse eksporten, når det går skidt i de omkring liggende lande (læs: EU) Icon_e_sad

/Mads
Svar
#6
Thank you all for your answers to my question. Icon_e_smile Willy
Svar
#7
De fleste store producenter afregner i CHF. Det er vel bare den "sædvanlige" prisstigning.
Svar
#8
Fætter Højben Skrev:De fleste store producenter afregner i CHF. Det er vel bare den "sædvanlige" prisstigning.
Ikke helt med hvad det er for producenter du mener - deres underleverandörer gör nok, men hvis de sälger i DKK eller Euro, så ser det da ikke så godt ud, hvis ikke de laver prisstigning.
I Maj 2009 og senere mener jeg bestemt fik de 1,5 CHF ud af en Euro - til at betale deres lön og omk. i Schweiz. Nu får de 1,3 CHF eller knapt 20% mindre ud af deres salg i DKK/Euro, hvis ikke de laver en prisstigning - eller sovser jeg rundt i her (sidder mere end trät i en lufthavn lounge Icon_redface )
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#9
I har vel begge lidt ret. Kan godt være at Rolex afregner i CHF med deres ADs rundet i verden, men når nu ADs skal betale mere for urene grundet den høje CHF, er de så nød til at sende aben videre til forbrugeren. Så måske det nærmere er ADs der har bedt Rolex hæve retail EU priserne, for at forhandlerne kan få samme avance som før.

Men lur mig om ikke Rolex selv for en del af kagen og der er tale om en win win for både Rolex OG ADs.

/Mads
Svar
#10
Mads Gjødesen Skrev:I har vel begge lidt ret. Kan godt være at Rolex afregner i CHF med deres ADs rundet i verden, men når nu ADs skal betale mere for urene grundet den høje CHF, er de så nød til at sende aben videre til forbrugeren. Så måske det nærmere er ADs der har bedt Rolex hæve retail EU priserne, for at forhandlerne kan få samme avance som før.

Men lur mig om ikke Rolex selv for en del af kagen og der er tale om en win win for både Rolex OG ADs.

/Mads
Ja for mig er det som ligemeget hvem der tager kagen, men hvis ikke de på 1½ år har hævet priserne med 15-18%, så taber nogen - et sted hos Klarlund eller hos Rolex penge uden en prisstigning.

5000 euro var jo 7.500 frank for 1,5 år siden og er 6.500 idag, så et eller andet sted forsvinder de 1.000 CHF i alle fald, og de 5000 euro er jo ca 37.500 kr - og dermed et sådan nogenlunde standard rolex - så det må nu gøre undt.
Det må jo ramme generelt hos Schweizerne - ikke kun Rolex - enten det er producenten eller AD som kommer til at stå som taber.
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)