Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Hvad putter de i for en ETA? for at drive subdials i de positioner - det må vel være med DD modul som så er drejet, som jo så må kunne lade sig gøre, for vel næppe den nye valjoux 7753 eller hvad mon? (for nyt til at jeg ved noget, men jeg er da nysgerrig?)
vh
•
Svar: 1,184
Tråde: 67
Modtaget Likes: 1,076 i 433 svar
Givet Likes: 5,339
Tilmeldt: May 2013
Det er ikke sikkert, at de subdials virker. Så kan de jo putte hvadsomhelst i. Endelig kan det jo også være en kineser, der sidder i. Mon ikke de har en, der passer med de subdials.
•
Svar: 372
Tråde: 10
Modtaget Likes: 45 i 18 svar
Givet Likes: 127
Tilmeldt: Jan 2012
Prøv at klikke på
Se alle brugeres annoncer .. ikke sikke på at man skal diskutere med denne gut om det er ægte eller ej!

Det er nok Jønke som sælger ud ..

leJ
•
Svar: 955
Tråde: 58
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2008
Har set nogle stykker af de her kopi i rigtig guld og ETA. Har kun set Daytona og Day-Dates. De har været af svingende kvalitet, nogen ok andre dissideret skidt, men aldrig nogen gode.
OleJ Skrev:Prøv at klikke på Se alle brugeres annoncer .. ikke sikke på at man skal diskutere med denne gut om det er ægte eller ej!
Det er nok Jønke som sælger ud ..
leJ
Har for mange år siden set Bandidos´præsidents, det var en magen til denne model <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Det var også ægte guld med ETA
hannover_dk Skrev:Hvad putter de i for en ETA? for at drive subdials i de positioner - det må vel være med DD modul som så er drejet, som jo så må kunne lade sig gøre, for vel næppe den nye valjoux 7753 eller hvad mon? (for nyt til at jeg ved noget, men jeg er da nysgerrig?)
vh
Kineserne var faktisk de første som ændrede subdials, faktisk for at kunne lave kopi Daytona og Breitling. Det er kineser-ETA, hvor man med tandhjul fører minuttæller ned.
Schweizerne har faktisk kopieret kineserne for engangs skyld. Ulempen på dato modeller er at quick-set funktionen ryger, da denne sidder kl 3. Så har de kompenseret ved at man kl 10 kan trykke på en knap, ligesom på ure med månefase.
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Magnum Skrev:Kineserne var faktisk de første som ændrede subdials, faktisk for at kunne lave kopi Daytona og Breitling. Det er kineser-ETA, hvor man med tandhjul fører minuttæller ned.
Schweizerne har faktisk kopieret kineserne for engangs skyld. Ulempen på dato modeller er at quick-set funktionen ryger, da denne sidder kl 3. Så har de kompenseret ved at man kl 10 kan trykke på en knap, ligesom på ure med månefase.
Tænkte det nok. Kineser. Og ja 7753 kan vel godt siges at være en ETA kopi af en kineser, selv om jeg ikke helt ved hvad det har taget at forberede den. Det er i mine øjne en pænere konfiguration, men lidt sjovt med dato "knappen" - måske i virkeligheden nok så godt
vh
•