Svar: 8,471
Tråde: 469
Modtaget Likes: 60 i 31 svar
Givet Likes: 18
Tilmeldt: Dec 2011
Jeg vil fastholde, at jægere på ingen måde er en nødvendighed for faunaen.
Bunkevis af dy dør af sygdom og sult under alle omstændigheder - og det er nok ikke meget værre for et dådyr end for en solsort!
Skader på markafgrøder mv. kan man hegne sig ud af - det gør man jo iøvrigt allerede for at etablere nye skovområder.
Vi går på jagt af mange andre gode grunde. Ikke for at hjælpe naturen, nærmere for at udnytte eller mere positivt benytte den. Det er ok, vi har lov at være her og ligesom andre arter, tager vi vores part.
Rent dyreetisk er der mange, mange andre spørgsmål af langt større betydning end jagt.
Buejagt er super - at gå med hundene er bedre <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
vh baun
•
Svar: 1,184
Tråde: 67
Modtaget Likes: 1,076 i 433 svar
Givet Likes: 5,339
Tilmeldt: May 2013
Så længe du ikke går i hundene, Baun <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Jeg var, i mine unge dag, skibsdreng hos en fisker. Når andelagten gik ind, var det en dårlig ide at sætte garn. Vores bøjer var somregel synkefærdige, hvis de ikke var sunket, fordi de var fulde af b ly fra frustrerede jægere, der havde været på vandet fra tidlig morgen, uden at se en and.
Jeg synes, at ande of fasanjagt på dyr, der en sat ud, og nærmest tamme, kan være problematisk. Jeg mener, hvis man dårligt kan få ænderne til at lette, men de istedet svømmer hen til jægerne for at blive fodret. Ellers har jeg ikke nogen problemer med jagt. Det er ikke mere uetisk end den måde, man dyr bliver opfostret på i landbrugsindustrien.Der er jo store krav til nye jægere idag om at kunne vise visse skydefærdigheder, og de skal da også kunne genkende fuglesiluetter. Jeg håber og tror, at det har nedbragt antallet af anskudte dyr og også antallet af skudte rovfugle o.l.
Med venlig hilsen
•
Svar: 1,960
Tråde: 102
Modtaget Likes: 451 i 224 svar
Givet Likes: 124
Tilmeldt: May 2013
Jeg har en skovløber i min omgangskreds, han går også på jagt, og er en af dem, som jeg i hvert fald har meget respekt for. Han ved, hvad han skyder efter, hvornår, og han rammer rigtigt. Han gør det både som sport, han spiser resultatet (uhm!) og han gør det som sit bidrag til at holde en bestemt balance i naturen. Well, man kan selvfølgelig ikke kalde en skov i Nordsjælland for natur, men alligevel. Jeg synes det er helt fornutfigt, at vi mennesker blander sig i naturens orden med f.eks. at holde en bestemt rådyr bestand. Vi blander os jo også i naturen ved at hælde gødning på markerne, ved at plante bøgetræer så tæt at de ikke kan brede sig, eller ved at insiminere køer, så de producerer fødevarer til os. Alt dette er jo netop ikke "naturligt", men er en del af vores moderne samfund.
Ham skovløberen er iøvrigt også til mekanik, dog lidt større end ure. Han har vist 2½ Harley.
/Bjørn.
•
Svar: 1,494
Tråde: 33
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2006
bjorn_e58 Skrev:Well, man kan selvfølgelig ikke kalde en skov i Nordsjælland for natur, men alligevel.
Man kan hvis man taler om Gribskov...
•