Størrelse på rem
#1
Hej

Jeg vil gerne købe et nyt rem til mit PAM005G (87). I dag benytter jeg det brune læderrem, som følger med når man køber uret. Det nye rem skal være i samme størrelse, men er lidt i tvivl om hvilken størrelse det er?

/Jens
Svar
#2
Hej Jens

hvilken størrelse? længden eller bredden af remmen
Svar
#3
Hej Micki

jeg ved godt du har den til salg. men den er desværre for dyr for mig.
Svar
#4
Hej DanBS

Jeg forestiller mig, at hvis jeg skal købe en med samme størrelse som det der standard følger med. Her tænker jeg på bredden. Er den ikke lidt smallere for enden eller? Længden antager jeg for at være standardlængen,hvis der er noget der hedder det:-)

/Jens
Svar
#5
hvis du vil have en original Panerai rem. så skal du bare ringe til Klarlund og bestille den du vil have.

hvis du ikke vil have en fra Panerai så kan du sikkert købe en af "Nopanic" eller en af de andre bruger herinde som laver nogle fine remme.
Svar
#6
Remmene hedder 24mm på din panerai (fra horn til horn).

47mm pams: 26mm remme
44mm pams: 24mm remme
40mm pams: 22mm remme
Icon_e_smile

Mvh Mads K
Vintageure.dk ROCKS <!-- s:) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_smile.gif" alt=":)" title="Smile" /><!-- s:) -->
Svar
#7
Mange tak for tilbagemeldingerne. Mads, det var lige det jeg skulle vide, så kan jeg godt sende "lille-mor" i klarlund efter et nyt rem Icon_e_biggrin

/Jens
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)