Hvem vælger hvad?
#31
Tror de har et klart til dig inden 5 år
så længe er ventelisterne vist heller ikke mere,så får du også et mens det stadigvæk er noget for dig Icon_e_wink
Svar
#32
Jeg selv har et had/kærlighedsforhold til Daytona'en...

Når jeg har den, er jeg betaget af urets design og det ultra lækre værk, men mindre begejstret for størrelsen (kunne godt være 42mm efter min mening) og de påskruede kronotrykkere, som ikke just er særligt praktiske, når man skal bruge kronografen HER OG NU!

Det har så tit endt med, at jeg har solgt uret men så fortrudt, fordi jeg jo "egentlig godt kan lide uret"..

Dette gentog sig tre gange mht. "Zenith" Daytonaen 16520 tilbage i 90rne og senest (for et års tiden siden) med den nye SS Daytona med in-house værk..

Om jeg får en Daytona igen? Mon ikke? <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Mvh., Bo.
Svar
#33
Jeg har det nøjagtigt på samme måde Bo. Over tiden har jeg haft 4 Daytona'er som alle er solgt igen. Pt. har jeg dog en sort Z-serie som nok ikke forsvinder lige med det samme.... Icon_mrgreen
Det er dog et fedt ur det kan man ikke komme uden om Icon_e_surprised
Mvh
Klaus
Mvh Klaus
Svar
#34
Jeg tror, at min næste Daytona skal være med sort skive lige som den ene af de "Zenith" Daytonas jeg havde..

Den nye Daytona med hvid skive og "sølv" farvede subdials mangler lidt kontrast i skiven efter min mening... Sølv "falder hurtigt i med det hvide tapet" så at sige.

Der var "Zenith" Daytonaen med de sortrammede registers mod den hvide skive flottere, igen efter min mening.

Derimod danner de "sølv" farvede kronotællere mere kontrast på baggrund af den SORTE skive og minder også mere om den gamle "Zenith" Daytona, som også havde sølvagtige tællere...

At subdials så er rykket op med 7 % i forhold til 3-9 aksen på de nye Daytonas er måske ikke lige min kop te, men kan leve med det... synes bare der var mere harmoni (og kontrast også - i den hvide skive) ved "Zenith" Daytona-urene.
Mvh., Bo.
Svar
#35
Enig mht. kontrasten. Den var bedre på de gamle både sort og hvid skivede. Det der dog er markant flottere på de senere 1165xx serier er de bredere visere. Det synes jeg er klart mere harmonisk.
Mvh
Klaus
Mvh Klaus
Svar
#36
Sea-Dweller og Klaus....

Lige et spørgsmål - har I tjent på at købe og sælge de 3-4 gange eller koster det kassen.

I behøver selvfølgelig ikke svare, men svaret vil jo nok være interesant for mange, men jo også sige noget om "ubeslutsomheden".

Jeg mener - jeg har haft mange Constellation Pie Pan (måske 10) - og endnu aldrig tabt på et endnu.

Så er det jo ikke så meget et udtryk for at nman ikke kan beslutte sig for om man kan lide uret, men noget lidt andet!

Jagten efter et i bedre stand, skaffe lidt penge til næste urkøb eller simpelthen fordi man får et ok tilbud og ved at man nok kan finde et igen - og man nupper en lille fortjeneste.

vh baun
Svar
#37
Jeg har ikke tabt Icon_e_wink . Du skal tænke på at Zenith Daytona'en (på nær det sidste års tid) kun er steget i værdi de sidste ca. 5 år. Den seneste Daytona er ikke så nem at skaffe fra ny så her er der mulighed for at købe og sælge nyere brugt uden nødvendigvis at tabe penge.
Men som nævnt i en anden tråd: Købspris er meget afgørende og med disse Daytona'er vil standen og den samlede pakke spille meget ind.
Mvh
Klaus
Mvh Klaus
Svar
#38
Jeg har også lidt et had/kærlighedsforhold til Daytona. Det er et super lækkert ur både ref. 1165xx og Zenith 165xx, og som I er inde på har begge fordele og ulemper. Jeg har selv haft en del, men endnu ikke noget jeg har betragtet som keepers. Måske fordi de hænger på træerne og det ikke er noget problem at skaffe dem og sælge igen. Skal jeg falde for uret som en keeper, skal det være et komplet 16520 MK I (floating) eller MK II (4-line). De er lidt sjovere Icon_cool Nr. 1 ville naturligvis være et ref. 6263 big red Panda Icon_e_biggrin

Ulempen ved Daytona´en er alt det ståhej der er omkring uret i ikke-kender-kredse. Også derfor ref. 116520 i mine øjne ikke er voldsomt tillokkende Icon_e_sad Mega lækkert ur "på papiret", men bare for let købt af alle mulige, der vil være smarte uden at vide noget om ure Icon_e_sad

/Mads
Svar
#39
Mads Gjødesen Skrev:Ulempen ved Daytona´en er alt det ståhej der er omkring uret i ikke-kender-kredse. Også derfor ref. 116520 i mine øjne ikke er voldsomt tillokkende Icon_e_sad Mega lækkert ur "på papiret", men bare for let købt af alle mulige, der vil være smarte uden at vide noget om ure Icon_e_sad
Det er så der jeg kommer på banen <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

Mvh
Klaus
Mvh Klaus
Svar
#40
Og for at vende tilbage til "hvem ville vælge hvad", så ville jeg - hvis valget skulle stå mellem en Daytona eller en SS Sub Date - til enhver tid vælge Submariner; det perfekte all-round ur.
Mvh., Bo.
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)