Kaffe ?
#81
men hvis vandet skal være 95 grader - men hvis det står 8 min efter det er kogt så er det vel blevet koldere end 95

Mif
Svar
#82
Her skal det være omkring 95 grader. Så trække i 4 minutter til smagen er kommet ud.
Svar
#83
ok nu fes den ind - tak Icon_e_biggrin Icon_e_biggrin
Svar
#84
Mif Skrev:ok nu fes den ind - tak Icon_e_biggrin Icon_e_biggrin
Det må være tyrkisk kaffe, med den gamle læresætning
Ganske få af tyrkerne sad med hat, de fleste fes/z

vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#85
Mmmmm. Kaffe.....

Jeg elsker kaffe. Min daglige kaffe er Peter Larsens økologiske, hele bønner, som jeg selv kværner. Det er en glimrende kaffe til en udemærket pris. Men, det hænder da også at jeg smutter forbi en af de mange gode kaffepushere i Aarhus og tager lidt særligt med hjem.

Jeg har to "kaffebrygnings-setups":

Det moderne: Elektrisk kaffekværn og thermo-stempekande fra Ikea (en overraskende god stempelkande, prisen taget i betragtning).

Vintage: Manuel kaffekværn og en vintage Madam Creme (samme som Madam Blå, men cremefarvet med grønne kanter) emaljekande med posefilter.

Det er utroligt at opleve hvordan de to forskellgie bryggemetoder får noget vidt forskellige ud af samme kaffe.

Billeder senere Icon_e_smile


Mvh.

Jakob
As time goes by...
Svar
#86
Submersible Skrev:Du kan købe OK kaffe i Føtex i Nyborg. Alternativt kan de bestilles og sendes fra Risteriet i København, eller fra Amokka.

[url]"http://www.risteriet.dk/">http://www.risteriet.dk/[/url]

[url]"http://www.amokka.dk/default.asp?Action=Details&Item=253">http://www.amokka.dk/default.asp?Action ... s&Item=253[/url]

Mine svar.....

Køb friske hele bønner....

Køb en billig krups kaffekværn, jeg bruger nedenstående som jeg har haft i langt over 10 år:

[url]"http://www.krups.dk/All+Products/Coffee+Grinders/Products/F203/Kaffem">http://www.krups.dk/All+Products/Coffee ... 203/Kaffem[/url]ølle+KM75.htm

Den holder - man må ikke købe den fra Bodum, da den ikke er så god som denne.

Kværn den opmålte kaffe, alt efter størrelse på kanden du skal bruge....

Købe en Bodum stempelkande til kaffe (fåes i flere størrelser).

Put det kværnede kaffe i kanden. Kog vand på en elkedel. Når den slår fra, skal man lade vandet stå i kedlen i 4 minutter. Når disse er gået hældes vandet på kanden, hvorefter der lige røres rundt med en ske. Man sætter nu toppen på kanden og trykker stemplet halvt ned i kanden, hvorefter man tager stemplet op igen til kanten. Man skal ikke tage den helt af. Man venter så 4 minutter og trykker stemplet helt i bund.

Så er kaffen klar til at drikke - køb eventuelt en mælkeskummer som yderligere pifter kaffen op. Her ikke en Bodum, men gerne en:

[url]"http://www.amokka.dk/default.asp?Action=Details&Item=307">http://www.amokka.dk/default.asp?Action ... s&Item=307[/url]

Mht. om kaffen bliver kold, så skal god kaffe drikkes med det samme og ikke stå.

Og til sidst, glæder mig til at smage når jeg næste gang besøger svigermekaniken i Nyborg.

Jeg må vist snart se at komme over i næste fase - indkøbsfasen - og få noget gjort ved det.

Jeg gik ikke udfra at man kunne købe friskristede bønner i Nyborg, men det kan man godt?

Kan man se på det hvornår det er ristet? datomærkning?

Du er meget velkommen - og jeg skal gøre hvad jeg kan for at severe en kop god kaffe..... og ellers må du jo bære over med mig!

vh baun
Svar
#87
De har forskellige slags i Føtex. Ikke friske, men god kaffe - det gør også noget. Selvfølgelig er det bedre med frisk ristet god kaffe, men mindre kan også gøre det.

Larsen kaffe har en grøn pose med økologiske bønner. Den er rigtig god. Koster omkring 37 kr. for 500 gr. hele bønner.

Første gang kan du teste hvordan smagen aftager efter åbning. Der går ikke mange dage før du kan smage en forskel.

Du skal også tænke lidt at prisen på kaffen gør en forskel. Det jeg bruger fra Risteriet til stempelkande koster langt over 100 kr. for 500 gr. hele bønner.

Men det er ligesom med ure, der er forskel på smag.

Mine forældre hader min kaffe - vil kun have Ali kaffe fra Fakta. Det har de anvendt i mange år. En kaffe uden smag eller dybde, men den er lige dem.

Jeg har prøvet lidt forskelligt og har derigennem fundet mine favoriter - som med ure. Her også den omtalte Larsen kaffe.

Og ja vil da gerne kigge forbi når næsen igen kommer til Nyborg - skal så nok medbringe lidt kaffe til dig fra Risteriet......
Svar
#88
Så er der billeder af mit vintage setup, det moderne er i og for sig ikke så interessant:


İmage


Og lidt legen med effekter mm:


İmage


Mvh.

Jakob
As time goes by...
Svar
#89
Jeg må ud og købe ind til en kop god kaffe!

Elbæk - det er super billeder, med et herligt udtryk - især det sidste. Kaffekværnen er vist ikke helt autentisk?


vh Baun
Svar
#90
Takker Icon_e_smile

Nej, kværnen er moderne. Det er svært at finde en vintage kaffekværn i brugbar stand, ofte er de enten for rustne til at kunne reddes eller også er selve kværnen slidt op. Men på et eller andet tidspunkt finder jeg den vægmonterede porcelænskværn fra 50'erne som jeg drømmer om.


Mvh.

Jakob
As time goes by...
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 2 gæst(er)