Svar: 6,129
Tråde: 559
Modtaget Likes: 151 i 91 svar
Givet Likes: 29
Tilmeldt: Apr 2008
Morten, den 18-200mm AF VR linse er en super god linse ! Den er på min ønskeliste
Hr. Lange, har du checket det link ud, som jeg har sendt ovenfor ? Der står bl.a. også lidt om Nikon D90.
De venligste hilsner, John
•
Svar: 720
Tråde: 122
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jun 2005
Den er super fed skal så lige sige at det er en Tamron Bingo Foto har den på bud til 1500 jeg gav selv 2500 for den for ca 4 mdr siden
[url]"http://www.bingofoto.dk/default.asp?SideId=1&Gruppe=5&Producent=90">http://www.bingofoto.dk/default.asp?Sid ... oducent=90[/url]
Joepete Skrev:Morten, den 18-200mm AF VR linse er en super god linse ! Den er på min ønskeliste 
Hr. Lange, har du checket det link ud, som jeg har sendt ovenfor ? Der står bl.a. også lidt om Nikon D90.
[url][/url]
•
Svar: 1,174
Tråde: 164
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2004
nede på jorden side, god info.
ved godt at jeg burde bløde de ca. extra 3,5k for en d90, men d80-eren har meget guf med fra d2 og d200, og er gået fra 9,5k til 4k, formentlig fordi den udgår og er hele 2 lysår gammel.
vedr. priser så kig på: kamerahuset.dk, platan.dk og dustinhome.dk.
De 2 første med fysisk butik, sidste rent internet, men har handlet der flere gange uden probs.
Hælder sgu nok til d80 (prisen og et godt kit-optik), men måske vente og se hvad d90 falder ned i....
og jeg vil ikke have for stor optik som basis..
Mikael
•
Svar: 6,129
Tråde: 559
Modtaget Likes: 151 i 91 svar
Givet Likes: 29
Tilmeldt: Apr 2008
Umiddelbart, så har jeg svært ved at finde fordelene for en begynder DSLR-mand ved et D80: Du har en lidt større LCD-skærm og større mulighed for farve- og kontrastindstilling. De to sidstnævnte ting skal du være ret skrap/rutineret fotograf for at kunne finde anvendelige i praksis. Læg dertil, at et D40 er mindre, lettere og væsentligt billigere end et D80. Med de penge du sparer fra D80 til D40, der kan du købe en god bounce-flash, og så være kørende i mange år med DSLR ... I min bog, der er alternativet til D40 klart: D90 !
De venligste hilsner, John
•