Svar: 17
Tråde: 6
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Feb 2005
min ellers ganske pålidelige kollega har en fake Rolex GMT II, med rød/sort krans, han går nu ikke med det til daglig, men han kender til mit urtosseri, så han havde det med for at vise mig det.
Hold da op.... vi sammenlignede med min selfølgelig originale, jeg må sige jeg var imponeret, selv laser kronen i bunden af glasset var der, lænken var stram og fin, spændet var i samme mål på alle leder og kanter, urets vægt var den samme
Uret er købt i Grækenland for ca. 900,00 Dkr Stærkt chokerende !!
mup
•
Svar: 976
Tråde: 62
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jul 2007
Ja det er meget chokerende. Jeg er kun til ure
•
Svar: 5,259
Tråde: 72
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Apr 2004
mup Skrev:min ellers ganske pålidelige kollega har en fake Rolex GMT II, med rød/sort krans, han går nu ikke med det til daglig, men han kender til mit urtosseri, så han havde det med for at vise mig det.
Hold da op.... vi sammenlignede med min selfølgelig originale, jeg må sige jeg var imponeret, selv laser kronen i bunden af glasset var der, lænken var stram og fin, spændet var i samme mål på alle leder og kanter, urets vægt var den samme
Uret er købt i Grækenland for ca. 900,00 Dkr Stærkt chokerende !!
mup
Men bag det fine ydre ligger der sikkert et kinaværk der ikke er en femmer værd

De fineste kopier har ETA 2824 som faktisk er et ganske fornuftigt værk. Disse kopier koster så også ofte 1500-3000 kr. Og så kan man lige så godt købe et brugt originalt med samme værk.
Jeg er enig i at jeg ikke tror de finere mærker lider under handlen med kopier. Næppe samme kundesegment de henvender sig til. Tror ikke der er mange der køber kopien som var potentielle købere til en original og droppede originalen fordi de fik fingre i en kopi. Derimod tror jeg måske Inex, Seiko, ect. som har ure i samme prisleje som kopierne går glip af lidt salg idet deres kunder istedet bruger deres 200-1000 kr. på en kopi i stedet.
/Mads
•
Svar: 742
Tråde: 27
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2005
Mads Gjødesen Skrev:Derimod tror jeg måske Inex, Seiko, ect. som har ure i samme prisleje som kopierne går glip af lidt salg idet deres kunder istedet bruger deres 200-1000 kr. på en kopi i stedet.
/Mads
Sikkert rigtigt nok, men så på den anden side så er der ikke meget Seiko automatik at købe i DK/Europa.
Så står valget mellem en kopi og en kedelig quartz Seiko, så er der nok flere i der vælger det første.
Thomas
•
Svar: 13
Tråde: 4
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Oct 2008
Nu tror jeg også at de ure som er værst ramt af kopi er ure som skaber meget opmærksomhed, såsom Rolex og Omega m.m. Men det er skræmmende at de er kommet så langt, at det næsten ikke er til at se forskel på urene og at værkerne bliver bedre og bedre.
Jeg er positiv overrasket over at der ikke er flere Replica ure
•
Svar: 1,738
Tråde: 32
Modtaget Likes: 95 i 67 svar
Givet Likes: 179
Tilmeldt: Jan 2012
OP Skrev:Jeg er positiv overrasket over at der ikke er flere Replica ure 
Kan jo skyldes at folk der køber replica ikke er her på sitet
Der er næppe noget i verden en mand ikke kan lave lidt dårligere, og sælge lidt billigere.
Den som alene ser på prisen, er denne mands lovlige bytte...
John Rusel 1819-1900
Instagram:
https://www.instagram.com/denrigtigeurmager/
Mvh
Lars
•
Svar: 6,268
Tråde: 32
Modtaget Likes: 3 i 3 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Hej
Kopiure er sjældent årsag til at folk ikke køber originale ure, nærmere folk som alligevel ikke har råd til den ægte vare, og så er der nogen der bare vil prøve udseendet inden de køber den ægte vare, det er meget værre med fake vintage lavet af originale dele.
MVH Peter
•