Sådan skal en seamaster se ud
#1
Den nye Seamaster er bare lækker. Med "påsatte" tal og markeringer. Og "bond remmen" passer super til den sorte model også, men viserne hmmm.

[url]"http://www.uhrmageriet.dk/nyheder/seamaster-300-black">http://www.uhrmageriet.dk/nyheder/seamaster-300-black[/url]
hvad siger I?
/Jakob
Svar
#2
Jeg er vild med remmen, men det er ikke nogen egentlig nyhed. Er ikke sikker på at jeg synes om de nye visere og det nye design på bezel'en....
"It's better to have a need-not, than to need a have-not" Icon_cool

IMHO
John
Seiko MM300 + "Atlas"
Omega 2xSpeedmaster + 2xSeamaster
Looking for: Fundings


Svar
#3
hej jeg må sige at visere er ikke kønne jeg har købt ur ref. 22545000 de er pæne syntes jeg . og så ved man hvad et cal.1120 er . men hver sin smag .
Svar
#4
Jeg er generelt mere til sorte end blå ure, men lige præcis med denne klassiske Seamaster syntes jeg det er synd den er blevet sort Icon_e_sad Et Seamaster 300 m er blåt og ikke sort i det setup med bølgeskiven og skelleterede visere.

/Mads
Svar
#5
Tja, Peter, jeg har også ref. 22545000, og synes dens visere er super. Men timemarkeringerne i ren lumen materiel uden hvidguld har jeg aldrig syntes om, desværre.
Og smag kan vi altid diskutere Icon_e_smile
/Jakob
Svar
#6
[url]"http://forums.timezone.com/index.php?t=tree&goto=3938439&rid=0">http://forums.timezone.com/index.php?t= ... 8439&rid=0[/url]

Synes den er super. Er den sammensat eller photoshopped??
Og er der nogen som kan oversætte fra timezone posten: hvad menes med: non non ac smp
Er klar over SMP er seamaster professional, men non AC ?
/Jakob
Svar
#7
jaha Skrev:Synes den er super. Er den sammensat eller photoshopped??
Og er der nogen som kan oversætte fra timezone posten: hvad menes med: non non ac smp
Er klar over SMP er seamaster professional, men non AC ?

AC står for Americas Cup (2533.50.00), som var en limited edition serie produceret i 9999 eksemplarer omkring årtusindskiftet. Skiven var sort med sværdvisere, som det kendes fra 2254.50.00, og kun præget af Omega-logo samt Americas Cup-logo. Bezel var i hvidguld, og lænken den samme, som på den almindelige James Bond-model 2531.80.00. Desuden var "Limited Edition" graveret ind i kassen omkring kronen.

Jeg har opfattelsen af, at termen non AC bruges om modellen 2230.50.00, som stort set var identisk med 2533.50.00, men ikke i limited edition og dermed med standard skivedesign og uden gravering.

Uret i linket ligner således en 2230.50.00, som har fået monteret et bezel fra en 2254.50.00
Mvh
Kenneth B. Kjeldsen
Svar
#8
Sjovt. Jeg har selv lavet sådan en dog var min med bond visere.
Svar
#9
Skive og visere er vigtige for urets funktionalitet - og Omega er ikke altid gode til at sikre, at man også kan se hvad klokken er, på ellers flotte skiver og med smukke visere.

Denne Seamaster 120 har den svaghed, at lysreflexer nemt forveksles med viserne så man må anstrenge sig for at se hvad klokken er. Det skyldes selvfølgelig, at viserne er blanke og at der er hul i dem i kombination med et reflekterende glas.

Et par visere der var udfyldt ville formentlig løse problemet.

Billedet her illustrerer ikke problemet ret godt, men mon ikke flere kan genkende situationen, hvor man står i solen - eller under de efterhånden meget moderne spot i loftet - "Hvad fxxxxx er klokken - dumme ur"

Nu bæren man jo ikke ur for at se hvad klokken er - men for at vise noget om hvem man er - men alligevel!

İmage
Svar
#10
Jeg tror aldrig jeg bliver begejstret for skelet visere i det hele taget. Jeg tænker altid - "surt at det selvlysende er faldet ud"
Jeg genkender det fra en hel del ure det med at viserne ikke står tydeligt mod skiven, så man skal ha briller på og vride med armen for at se klokken
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)