Anbefaling af maskulint ur?
#11
Fortis Pilot Professional Chronograph. Det ultimate herreur - etter min mening. Her kombineres urkassen og skiven fra Spacematic med krone og pushbuttons fra B42. Lenken til Pilot er mye barskere enn B42, påstår jeg. Og Pilot er billigere enn B42 og Spacematic. Fant desverre ikke bilde av Chrono med stållenke, men er den samme som modellen under. Maskulin med lærrem også Icon_e_wink
İmage
İmage
Svar
#12
Hej

Jeg ville kigge nærmere på IWC Aquatimer og Omega speedmaster Pro. De er begge store og masukline og begge burde kunne købes lettere brugt for under 15.000

/Daytona
Svar
#13
Jeg ville også stemme på et IWC AguaTimer. Super fedt ur. Du kan se urene på http://www.iwc.de

Men hvis det ikke lige fanger, laver Oris også mange fede maskuline ure. Dem kan du se på http://www.oris.ch

Lad os vide hvad du beslutter dig for Icon_e_wink
Med venlig hilsen

Christian
Svar
#14
Hej Århus,

Da du selv har udtrykt begejstring for Speedmasteren burde det da være det åbenlyse valg. Det fås inden for det prisleje du ønsker... Den lidt mindre automatic udgave kan fås til mellem 7k-10k og Pro udgaven fås til mellem 10k-15k.

Det er et rigtig smukt og fedt ur

God jagt
Svar
#15
Tak for alle indlæggene, det har været en god hjælp.

Jeg synes specielt rigtig godt om Fortis urene, men vælger Omega Speedmaster Pro denne gang, da det er det ur der efter Rolex Daytona falder bedst i min smag og som er indenfor prisrammen, plus at jeg også gerne vil have et ur som andre ikke-urkendere kan genkende mærket på.
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)