25-07-2014, 10:05 AM
Encino Skrev:Det SKX er da netop indbegrebet af et fritidsur. Ren sport og afslapning. Medmindre du har et blue-collar job (hvor dit SKX ville passe perfekt) så er et arbejdsur (til kontorbrug) typisk mindre, mere stilrent/simpelt og med læderrem.Arbejder som gårdmand der er det fint som Arb ur
Så hvis du er blue collar kan du bruge dit SKX til begge ting - hvis ikke, så er det et arbejdsur du mangler og ikke et fritidsur.
Og så tillykke med det lækre ur - eneste lille anke ved modellen er den manglende mulighed for at trække det op når det går i stå efter 1-2 døgn. Uret skal rystes/bæres igang.
Så du skal svinge det lidt rundt indtil det går og derefter indstille tiden. Herefter skal det på armen i fart så det selv kan komme igang med at trække sig op til fuld kapacitet.
Alternativt skal du have en winder eller bruge 4-5 min på at svinge/ryste det helt op hver morgen. Dette bliver dog aldrig rigtig et problem hvis det er dit eneste ur.

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)